Bp Sobiło: nie ma świętości bez pokus

„Nie ma człowieka, który nie doznawałby pokus, bo nie ma świętości bez pokus” – mówił bp Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie podczas nabożeństwa fatimskiego w Miejscu Piastowym. Jako ratunek w walce z szatanem kaznodzieja wskazywał na różaniec oraz częste przyjmowanie komunii świętej.
Bp Jan Sobiło podkreślał wartość i moc modlitwy w walce z niebezpieczeństwami współczesnego świata. Szczególną uwagę poświęcił tematowi powołania kapłańskiego i zakonnego.

„Jeśli my, wielkim zgromadzeniem, zjednoczeni wokół Maryi będziemy się modlić, to to, co idzie z Zachodu – fala która nazywają kryzysem powołań - połamie sobie zęby na Polsce. Tylko musi być modlitwa, bo modlitwa w domach to jest pierwsza szkoła powołania, to pierwsze seminarium i pierwszy postulat” – mówił bp Sobiło. Zwrócił uwagę, że świat obecnie podsuwa wiele pokus i „błyskotek”, które są trudne do przezwyciężenia.

Stwierdził, że szatan szczególnie atakuje kandydatów do służby Bożej oraz pełniących już tę posługę.
„Szatan, który jest duchem inteligentnym, jeśli tylko zauważy lub usłyszy, że rozważam drogę powołania, zaczyna obsypywać najbardziej perfidnymi strzałami, nagle w głowie pojawiają się warianty na życie, o których wcześniej człowiek by nawet nie pomyślał” – zauważył kaznodzieja.

Jako receptę na różnego rodzaju pokusy bp Sobiło wskazywał modlitwę różańcową oraz częste uczestnictwo we Mszy św. i przyjmowanie komunii świętej. „Wszystko jest możliwe, dlatego, że nie ma człowieka, który nie doznawałby pokus, bo nie ma świętości bez pokus” – powiedział hierarcha.

Podkreślał także wartość sakramentu pokuty, zwłaszcza, jeśli upadki zdarzają się bardzo często. „Jeśli wieczorem zgrzeszysz, rano idź do spowiedzi. Gdy szatan zobaczy, że mimo wszystko szukasz ratunku u Pana, zobaczy, że jego plan i tak nic nie daje, bo ty ciągle powstajesz” – zapewniał bp Sobiło.

Biskup Jan Sobiło był gościem nabożeństwa fatimskiego, które od maja do października odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Na co dzień posługuje w diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.
pab / Miejsce Piastowe
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze