25 lat temu zmarł Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – twórca Ruchu Światło–Życie



Członkowie Ruchu Światło – Życie wezmą udział w trzydniowych uroczystościach z okazji 25. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – twórcy ruchu oazowego. Centrum oazowe w Krościenku nad Dunajcem spodziewa się dzieci, młodzieży, księży, sióstr zakonnych i rodzin z diecezji tarnowskiej, przemyskiej i rzeszowskiej. Do Krościenka, gdzie znajduje się grób założyciela Ruchu Światło – Życie przyjadą także bp Wiesław Lechowicz, administrator diecezji tarnowskiej, bp senior Władysław Bobowski i bp Adam Szal delegat KEP ds. Ruchu Światło – Życie.
W sobotę 25 lutego odbędzie się spotkanie szkół noszących imię ks. Franciszka Blachnickiego. Do Krościenka przyjadą uczniowie i nauczyciele z Nowego Sącza, Rybnika, Jodłowej, Białegostoku i Jastrzębia – Zdroju. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Będzie m.in. konkurs wiedzy o Słudze Bożym.

W niedzielę na rocznicowe obchody zaproszeni są wszyscy członkowie i uczestnicy Ruchu, szczególnie z Polski południowej. W programie obok konkursu o życiu ks. Franciszka Blachnickiego zaplanowano świadectwa i spektakl. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 11.00. Po jej zakończeniu będzie modlitwa przy grobie ks. Blachnickiego.

Centralne uroczystości odbędą się w poniedziałek 27 lutego. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 10.30. Będzie też prezentacja dzieł Sługi Bożego ks. F. Blachnickiego i dyskusja panelowa na temat jego dorobku naukowego i pastoralnego.

Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk gorąco zachęca, aby w tych dniach wszystkie wspólnoty Ruchu zgromadziły się na Eucharystiach sprawowanych w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Proponuje też, by te spotkania połączyć z wieczornicami poświęconymi pamięci założyciela.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Był założycielem Ruchu Światło – Życie, jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Walczył z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.

Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

Dokładny program obchodów 25. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego na stronie internetowej www.oaza.pl
eb / Krościenko
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 lutego 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze