Rzym: instytuty świeckie pożegnały Armando Obertiego

W Rzymie pożegnano dziś zmarłego 22 czerwca Armando Obertiego. Emerytowany prezes zarządu Lotnisk Rzymu był ważną postacią dla środowiska instytutów świeckich m.in. przyczynił się do powstania Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). W latach 1976-1991 był przewodniczącym męskiego Instytutu Chrystusa Króla. Od 1994 r. ten zrzeszający świeckich mężczyzn konsekrowanych instytut rozwija się dynamicznie również w Polsce.
Armando Oberti był pierwszym przewodniczącym Instytutu Chrystusa Króla po jego założycielu sł. Bożym prof. Giuseppe Lazzattim, natomiast w życiu zawodowym pełnił różne funkcje aż po prezesurę w spółce Lotniska Rzymu (Aeroporti di Roma). Ponadto był również pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia organizmów wolontariatu we Włoszech i ruchu świeckich na rzecz Ameryki Łacińskiej.

Oberti był sekretarzem komitetu organizacyjnego I Międzynarodowego Kongresu Instytutów Świeckich, jaki odbył się w Rzymie w dniach 20-26 września 1970 r. a którego owocem było utworzenie w 1972 r. Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). Obecnie zrzesza ona 185 instytuty świeckie z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi.

- Lazzatti, Oberti, Tresalti, Mazzola – kolejni przełożeni Instytutu Chrystusa Króla to znaczące postacie dla instytutów świeckich, dla samookreślenia tożsamości i duchowości świeckich konsekrowanych, zawsze wybierani do rady wykonawczej CMIS - podkreśla w rozmowie z KAI przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz. - Oberti był u początków starań o zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską instytutów świeckich jako formy życia konsekrowanego praktykowanego w świecie, wiele też pisał o duchowości świeckich konsekrowanych – dodała.

W 1991 r. Oberti został – ze strony instytutu - postulatorem w sprawie kanonizacyjnej Giuseppe Lazzattiego, na rzecz której bardzo intensywnie pracował przez ostatnie lata, dopóki choroba nie przeszkodziła mu w tej pracy.

Zmarł 22 czerwca w Rzymie. Miał 86 lat. Pochodził z ubogiej rodziny w prowincji Cremona, gdzie urodził się 9 lipca 1926 r.
awo / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze