Nie jesteśmy tacy sami


W czym nam pomaga, a w czym przeszkadza temperament? Czy wyjaśnia nasze oryginalne postawy i zachowania, które często budzą zdziwienie w naszym otoczeniu, a czasem i w nas samych? Czy i do jakiego stopnia możemy mieć wpływ na zachowania, wynikające z naszego temperamentu?

Nie przychodzimy na ten świat jako niezapisane kartki. Pojawiamy się na nim wyposażeni w odpowiedni „pakiet”, aby w ciągu całego życia mieć z czego korzystać: cechy zewnętrzne – wzrost, budowę, kolor oczu, urodę, oraz te wewnętrzne, które wyznaczają granice naszej niepowtarzalności. Dlaczego jednych z nas irytuje na przykład nierówno ułożona serwetka, kiedy inni potrafią zawsze zachować zupełny spokój, nawet w sytuacji dramatycznej?
Osobowość. Każdy ją ma. Nie tylko ten, którego otoczenie postrzega jako osobę silną i przebojową. W określeniu osobowości każdego z nas ogromną rolę odgrywa bardzo ważny jej element – temperament. „Zaprzyjaźnienie się z nim” konieczne jest czasem do tego, by oswoić się z samym sobą, co – jak wiemy – często bywa niezwykle trudne. Może np. wydamy się sobie słabi, a z natury jesteśmy po prostu melancholikami. I to wcale nie oznacza słabości, jeśli uda nam się spojrzeć na swoje cechy jak na atuty osobowości!

Poznaj swój temperament

Nad tym, jacy jesteśmy, i co warunkuje nasze działania, zastanawiano się już kilka tysięcy lat temu. Jednym z pierwszych, którzy zajęli się usystematyzowaniem teorii osobowości był Platon; z jego podziału na 4 typy temperamentów korzystali kolejni badacze. Art. i Laraine Bennett, małżeństwo z 28-letnim stażem w swojej najnowszej publikacji „Poznaj swój temperament” (Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2012) odkrywają przed nami możliwości korzystania z wiedzy o własnym temperamencie. Jeśli dotąd nie mieliśmy świadomości, do jakiej grupy siebie zakwalifikować, myślę, że po lekturze tej książki nam się to uda. Jeśli zaś mamy już jakąś wiedze w tej materii, z pewnością odnajdziemy tu takie kwestie, które dadzą do myślenia.

Kim jesteś?

Wracamy do historii z Platonem i podziału na 4 temperamenty: choleryk, sangwinik, melancholik, flegmatyk. Oczywiście nie musimy się odnosić do jego teorii o 4 sokach warunkujących cechy osobowości (żółć z wątroby, krew z serca, żółć z nerek, flegma z płuc), ale czy nie jest to interesujące? Dzięki rozpoznaniu swojego temperamentu mamy szansę łagodniej spojrzeć na swoich bliskich, naprawdę poznać swojego przyszłego współmałżonka, albo na przykład zrozumieć, dlaczego rodzic czy nauczyciel zachowuje się czasem w niezrozumiały sposób. Czy to naprawdę takie proste? Z pewnością nie! Ale pomaga przed wszystkim w przyjęciu samego siebie takim, jakiego nas Bóg przysłał na ten świt, i w polubieniu tego, co może dotąd chcieliśmy skryć przed innymi. Autorzy poszukują także odpowiedzi na pytanie, jak nasz temperament wpływa na naszą duchowość…

Agnieszka Chadzińska

W: Niedziela Młodych, nr 37 (76), 9 września 2012 r.

Komentarze