Łagiewniki: świadectwa podczas Ogólnopolskiego Sympozjum IV Konferencji Życia Konsekrowanego

Swoimi świadectwami na temat wiary i posługi dzielili się 15 listopada uczestnicy Ogólnopolskiego Sympozjum IV Konferencji Życia Konsekrowanego, które odbywa się w krakowskich Łagiewnikach. W spotkaniu uczestniczy ponad 300 osób - przedstawiciele zakonów oraz członkowie instytutów świeckich.
S. Ausilia Gołębiowska z klasztoru Kapucynek Klarysek w Ostrowie Wielkopolskim mówiła, że powołaniem wspólnot klauzurowych jest modlitwa. Dodała, że ich wzorem do naśladowania jest św. Klara, która żyła w klasztorze dla Chrystusa i kontemplowała Jego oblicze. Podkreślała także, że wspólnota otwiera się na nową ewangelizację poprzez łączenie się z Kościołem przez życie kontemplacyjne i w ten sposób przyczynia się do jego rozwoju. „Nasze włączenie się w nową ewangelizację jest skromne w formie, ale duże w duchu, polega na modlitwie” - mówiła kapucynka.

Z kolei s. Martyna Kot, Misjonarka Miłości, wyjaśniała na czym polega posługa w jej zgromadzeniu. „Naszą misją jest praca dla uświęcenia najbiedniejszych z biednych” - mówiła. W swoim wystąpieniu przytoczyła wiele przykładów na to, w jaki sposób Bóg działa poprzez ich trudną służbę. „Biedni są dla nas darem, bo trzymają nas w realności” - podkreśliła. S. Martyna wyjaśniała, że celem tej posługi jest doprowadzenie osoby ubogiej do Chrystusa, nierzadko w trudnych okolicznościach.

Natomiast o. Dariusz Drążek CSsR, opowiadał o doświadczeniach z własnego życia. Mówił, że już jako młody chłopiec przyjeżdżał do Radia Maryja, najpierw był wolontariuszem, później odbywał w nim praktyki. Obecnie od pięciu lat pracuje w tej rozgłośni, jest także wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także pełni wśród studentów posługę duszpasterską. Opowiadając o pracy w radiu podkreślał, że trudno jest przekazać Dobrą Nowinę w natłoku wielu informacji i przedostawać się do społeczeństwa z Chrystusem. „Zastanawiamy się jak w zalewie informacji ma dotrzeć słowo o Bogu, wiadomo, że nie jesteśmy doskonali, ale szukamy środków i staramy się to robić” - podkreślił. Jego zdaniem chrześcijanin to człowiek, który jest najbardziej realny w świecie, a dzisiaj często prezentuje się katolika jako osobę wykluczoną. „Kiedy 10 tys. ludzi z Radia Maryja wyjechało z Polski w Pielgrzymce Wiary do Rzymu w Telewizji Polskiej, nikt tego nie pokazał” - mówił. I dodał, że Ewangelia to odwaga chrześcijanina, który nigdy się nie poddaje i szuka nowych rozwiązań. O. Drążek podziękował także za wszystkie głosy w sprawie umieszczenia TV Trwam na multipleksie. „Jeżeli oddamy pole, to będziemy bez świadectwa, sprywatyzujemy swoją wiarę” - zaznaczył.

Świadectwem podzieliła się również p. Stanisława z Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla w Poznaniu, nauczycielka języka polskiego, współzałożycielka „Solidarności” w szkole. Dzieląc się swoimi osobistymi przeżyciami podkreśliła, że dar wiary jest dla niej tak oczywisty jak posiadanie oczu czy słuchu. Jej zdaniem nauczyciel zawsze powinien być świadkiem wartości. „Żadne warunki zewnętrzne nie usprawiedliwiają braku tej postawy” - mówiła.

Natomiast br. Paweł Flis, Albertyn, mówił o tym na czym polega posługa zgromadzenia, podkreślał, że wyrasta ona z wierności Chrystusowi i pomocy biednym. „Nie ograniczamy swojej posługi do pierwszej pomocy, ale wymagamy od tych, którzy mogą podjąć pracę i poprawić swój los” - zaznaczył. Dodał, że osoby ubogie często są lekceważone na rynku pracy, dlatego zgromadzenie samo zaczęło go tworzyć poprzez budowę gospodarstwa, w którym pracę znaleźli bezdomni oraz fundację, w której pracują osoby ubogie. „Pierwszą troską zgromadzenia było odczytanie na nowo przesłania Brata Alberta i otwarcie na nowe wyzwania” - podkreślił.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 15 listopada 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze