Bp Tomasik o roli osób świeckich w dziele nowej ewangelizacji

O roli osób świeckich w dziele nowej ewangelizacji mówił biskup Henryk Tomasik w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. Ordynariusz radomski odniósł się tym samym do Synodu Biskupów, które odbyło się pod koniec października w Watykanie. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej".
Bp Tomasik zauważył, że są obszary życia, grupy ludzi, które nie mają kontaktu z żadnym księdzem. - Są sytuacje, które rozpoznają tylko wierni świeccy i w tych obszarach i grupach ludzi, takie osoby są niezastąpione. W pracy z młodzieżą często mówimy, że bardzo ważną formą ewangelizacji jest świadectwo życia samych młodych ludzi. Dotyczy to także innych grup społecznych - powiedział biskup Tomasik.

Dodał, że nowa ewangelizacja spełni swoje zadanie, gdy w obszary, gdzie nie ma księdza, wejdą świeccy odważne wyznając swoją wiarą. - Takich obszarów jest dużo. To ogromna szansa, aby pogłębić życie duchowe, poczucie odpowiedzialności za religijne wychowanie dzieci i młodzieży. Możemy podziwiać zaangażowanie rodziców, kiedy ich dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej. To jest piękny moment. Duszpasterze mówią o pięknych postawach, zaangażowaniu rodziców. Ale czy ten sam poziom występuje, kiedy dzieci są w trzeciej lub czwartej klasie? Z pewnością nie, bo tych dzieci nie widzimy już w kościele. Ktoś zawiódł. Patrzymy na różne wydarzenia i atmosferę w naszych miejscach pracy. Tam nie wejdzie ksiądz. To obszar, który wymaga świadectwa świeckich. Będą zawsze obszary i grupy społeczne, gdzie potrzebne jest świadectwo ludzi żyjących Ewangelią - powiedział bp Tomasik.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 07 listopada 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze