Bp Janiak: dzisiaj potrzeba odważnego laikatu

Żyjemy w niełatwych, dziwnych czasach, kiedy z jednej strony mamy wolność, a z drugiej strony Kościół jest atakowany przez różne ruchy mniejszościowe i dlatego potrzeba jest zdrowego, odważnego laikatu – mówił bp Edward Janiak podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Przedstawiciele diecezji kaliskiej zgromadzili się w niedzielę 9 grudnia na wspólnej modlitwie w kościele św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim.
 
Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie odbył się pod hasłem „Wierzę w Święty Kościół”. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Homilię wygłosił diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. kan. Jerzy Salamon. Kaznodzieja podkreślał, że pierwszym charyzmatem Ruchu Światło-Życie jest ewangelizacja. Stwierdził, że w dzisiejszych czasach potrzebni są świadkowie Ewangelii. Dodał, że członkowie Ruchu Światło-Życie, szczególnie w Roku Wiary, powołani się do bycia świadkiem Chrystusa. Zachęcał, aby w kręgi wprowadzać młodych ludzi. – Jest to dziś dla nas wezwanie, aby wskazywać młodzieży wartości szczególnie teraz, kiedy pokazywane są im inne drogi życia, bez Chrystusa i bez wartości – mówił ks. Salamon.

Podczas Eucharystii osoby, które zgłosiły się do duchowej adopcji dziecka poczętego złożyły przyrzeczenie.

W swoim przemówieniu biskup kaliski podziękował członkom Ruchu Światło-Życie za dawanie świadectwa. - Dziękuję za Wasze świadectwo życia w tych wspólnotach, gdzie przypada Wam żyć i realizować swoje powołanie. Niestety, dzisiaj jest tak, że chrześcijaństwo w świecie jest prześladowane. W naszym kraju, gdzie jest ochrzczonych ponad 90 procent ludzi nie musimy się wstydzić i schodzić do podziemia, tylko potrzebna jest odwaga do dawania świadectwa wierze – powiedział bp Edward Janiak.

Wskazał, że Adwent to czas, kiedy należy odpowiednio przygotować się na przyjście Jezusa. - Prostujemy nasze ścieżki życia, porządkujemy swoje wnętrza, chcemy zerwać z nałogami i złymi przyzwyczajeniami przez dobre postanowienia i pracę nad sobą. Nie ustawajcie w tej pracy przygotowując swoje serca na przeżywanie pamiątki Bożego Narodzenia – zachęcał ordynariusz diecezji kaliskiej.

W diecezji kaliskiej istnieje 40 kręgów Kościoła Domowego, 10 wspólnot dorosłych i 5 wspólnot młodzieżowych. Są one skupione w trzech rejonach: kaliskim, ostrowskim i południowym. W ramach Ruchu Światło-Życie działają diakonie: ewangelizacji, komunikowania społecznego, modlitwy, muzyczna, wychowawcza i wyzwolenia. Diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie jest ks. kan. Jerzy Salamon, a diecezjalnym moderatorem Domowego Kościoła jest ks. kan. Michał Pacyna. Parą diecezjalną Domowego Kościoła są: Urszula i Piotr Dziamarscy.
ek / Ostrów Wielkopolski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 09 grudnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze