Rosja: 90 proc. mieszkańców to wierzący

Ponad 90 proc. mieszkańców Rosji to ludzie wierzący w Boga - wynika z sondażu przez moskiewski ośrodek badań socjologicznych Levada. Dominują prawosławni, którzy stanowią 74-procentową większość. Drugie miejsce zajmują muzułmanie, których jest 7 proc. Pozostałe religie oscylują wokół 1 proc.
Oznacza to, że liczba osób uważających się za prawosławne spadła o 6 proc. (w 2009 r. było ich 80 proc.). Zwiększyła się natomiast - i to ponad dwukrotnie - liczba wyznawców islamu (w 2009 r. stanowili oni 3 proc. populacji). Katolicy, których liczba nieco wzrosła w ciągu minionych trzech lat, nie osiągnęli jeszcze 1 proc.

Zmniejszyła się - z 6 do 5 proc. - liczba ateistów, wzrosła natomiast - z 8 do 10 proc. - liczba wierzących, którzy nie należą do żadnej religii.

Jednocześnie agencja Interfax podała, że Federacja Gmin Żydowskich Rosji zwróciła się do władz Moskwy o zgodę na budowę pięciu nowych synagog. Według danych Federacji, w rosyjskiej stolicy mieszka około 500 tys. wyznawców judaizmu.
pb (KAI"L'Osservatore Romano") / Moskwa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 05 stycznia 2013
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Komentarze