14.02. - Jutro Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele greckokatolickim


Jeden zakon męski i trzy żeńskie działają w Kościele greckokatolickim w Polsce. W sumie skupiają ponad 100 osób. Jutro będą obchodzić Dzień Życia Konsekrowanego.

Kościół greckokatolicki święto Ofiarowania Pańskiego i jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego obchodzi 15 lutego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim.

W Kościele greckokatolickim funkcjonują dwa zakony męskie: bazylianie i studyci. W Polsce obecny jest tylko Zakon św. Bazylego Wielkiego, czyli bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach, m.in. w Warszawie, Przemyślu i Węgorzewie.

Zgromadzeń żeńskich jest więcej. W Polsce posługują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (jozafatki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (służebnice). Wszystkich zakonnic w Polsce jest ponad 80, najwięcej służebnic – blisko 60. Łącznie zakony: męski i żeńskie liczą ponad 100 osób.

Grekokatoliccy zakonnicy zajmują się katechezą wśród dzieci i młodzieży, prowadzeniem działalności charytatywnej i opieką nad starszymi i potrzebującymi. Prowadzą rekolekcje dla rodzin, siostry troszczą się o zakrystie, ponadto - szyją, haftują, śpiewają w chórach cerkiewnych.

pab / Przemyśl
--
KAI

Komentarze