Bp Czaja: habitem nie przykryje się pustki w człowieku

„Zadaniem osób konsekrowanych jest mężne bycie znakiem królestwa Bożego. Tego świat od nas oczekuje” – mówił bp Andrzej Czaja w homilii wygłoszonej podczas wspólnych obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego diecezji opolskiej i gliwickiej w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu. Ordynariusz podkreślił, że „habitem czy sutanną nie da się przykryć pustki w człowieku".
Ordynariusz opolski apelował, aby w Roku Wiary wszyscy chrześcijanie, przede wszystkim zaś osoby konsekrowane, wzięły sobie do serca słowa: „Bądź solą ziemi”.

„Trzeba zadbać o to, by nie być pustym znakiem” – przestrzegał kaznodzieja. „Habitem czy sutanną nie da się przykryć pustki w człowieku. Trzeba być w środku wypełnionym Jezusem. Trzeba Go wziąć, ale najpierw trzeba być widzącym jak Symeon. Tylko wtedy można Go widzieć i wziąć. Prorok jest nade wszystko widzącym, spoglądającym oczyma wiary” – zauważył bp Czaja.

Biskup opolski podkreślił ważność odważnego i czytelnego świadectwa życia. „Trzeba nam być takim znakiem sprzeciwu, ponieważ zwłaszcza w Europie, nie tylko Boże przykazania, ale i prawa naturalne są deptane. Bycie znakiem sprzeciwu, nie oznacza walki, ale mężne stanięcia w obronie” – mówił.

„Benedykt XVI wzywa nas do pielgrzymki, biorąc ze sobą tylko Ewangelię i wiarę Kościoła. Rok Wiary łączy się ze szczególnym świadectwem w naszym codziennym życiu” – kontynuował opolski ordynariusz.

„Wierzę w Boga, to znaczy – wierzę Tobie Boże” – powiedział bp Czaja. „Wierzę w Twoje obietnice. Wierzę, że to, co obiecujesz, się spełni. Wierzę, że Ty Boże chcesz mego dobra i szczęścia. Wierzyć Bogu, to znaczy wierzyć Duchowi Świętemu. W Nim widzę mój sens życia” – wyznał.

Na koniec bp Andrzej Czaja życzył wszystkim osobom konsekrowanym, aby żyły obietnicami Boga i radowały się nimi pośród pustyń tego świata, bo są do tego uzdolnione mocą Boga.

Po uroczystej Eucharystii dla wszystkich osób życia konsekrowanego zaśpiewał głubczycki chór w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

W diecezji opolskiej jest obecnie 15 zakonów i zgromadzeń męskich oraz 20 zakonów i zgromadzeń żeńskich. Na terenie diecezji oprócz 705 księży diecezjalnych, pracuje także 137 księży zakonnych i 692 siostry zakonne. W 2012 roku po raz pierwszy odbył się akt konsekracji wdowy. A w styczniu 2013 roku trzy kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych na okres próbny.
hh / Opole
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Komentarze