Na całym świecie modlitwy dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI


Katolickie diecezje całego świata wzywają wiernych do uczestnictwa w specjalnych nabożeństwach w intencjach kończącego się pontyfikatu Benedykta XVI oraz konklawe. Informacje o wspólnych modlitwach pojawiły się na stronach internetowych Kościołów lokalnych.

Specjalną stronę internetową "Liturgical Resources for the Papal Transition" (www.usccb.org) utworzyła w Waszyngtonie Konferencja Biskupów USA.

Modlitwom w intencji papieża Benedykta XVI diecezja Rzymu poświęca całą niedzielę 24 lutego. Kardynał-wikariusz Agostino Vallini, który w imieniu papieża kieruje diecezją Rzymu zapowiedział, że 28 lutego w intencji ustępującego papieża będą się modlić katolicy wszystkich parafii Wiecznego Miasta. Kard. Vallini podkreślił, że „wielu wiernych wyrażało życzenie, aby tego dnia towarzyszyć w modlitwie swemu Biskupowi i poprzez wspólną modlitwę wyrazić swoją bliskość wobec niego”.

Dziękczynna liturgia episkopatu Niemiec za pontyfikat Benedykta XVI będzie sprawowana 28 lutego. W przededniu wiosennego zebrania w Trewirze Konferencja Biskupów Niemieckich ogłosiła, że liturgii w katedrze św. Jadwigi w Berlinie przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski Jean-Claude Perisset. Obecny będzie też przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch i arcybiskup Berlina, kard. Rainer Maria Woelki.

Dzień wcześniej, 27 lutego, abp Zollitsch będzie reprezentował episkopat Niemiec na ostatniej audiencji generalnej abdykującego papieża.

Uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI z udziałem wszystkich polskich biskupów będzie sprawowana 5 marca o godz. 18.00 w archikatedrze warszawskiej. Biskupi będą też modlić się do Ducha Świętego o światło dla kardynałów elektorów, którzy mają dokonać wyboru kolejnego następcy św. Piotra.

ts (KAI), tk / Waszyngton/Rzym/Bonn
--

Katolicka Agencja InformacyjnaKomentarze