Watykan: jaka będzie rola abp Gänsweina po dymisji papieża?

Podczas dzisiejszego briefingu rzecznika Watykanu z dziennikarzami jedno z pytań dotyczyło przyszłości sekretarza osobistego Benedykta XVI, abp Georga Gänsweina. Jest on bowiem także równocześnie prefektem Prefektury Domu Papieskiego.

Ks. Lombardi zauważył, że kiedy 28 lutego o godz. 20.00 zakończy się pontyfikat Benedykta XVI, abp Gänswein nadal będzie pełnił swój urząd w Kurii Rzymskiej. Zaznaczył, że na ile zna obecnego papieża, to nie sądzi, aby po przejściu w stan spoczynku uznawał za konieczne, aby biskup był jego sekretarzem osobistym. Jednocześnie zastrzegł, iż to nie on podejmuje decyzje w tej sprawie.

Natomiast znany watykanista Andrea Tornielli podaje, że z Benedyktem XVI, który po dymisji powróci zapewne do nazwiska Joseph Ratzinger, będą mieszkały cztery członkinie związanej z ruchem Communione e Liberazione wspólnoty Memores Domini. Sądzi on także, iż w pierwszym okresie będzie przebywał tam dotychczasowy papieski sekretarz. Po wyborze nowego Następcy Piotra abp Gänswein podejmie swoje obowiązki w Prefekturze Domu Papieskiego – uważa Tornielli.

st (KAI) / Watykan

--
Katolicka Agencja InformacyjnaKomentarze