Watykan: 12 marca Msza św. w intencji wyboru papieża o 10.00, a początek konklawe o 16.30

Msza św. w intencji wyboru papieża rozpocznie się w bazylice watykańskiej 12 marca o godz. 10.00, zaś początek konklawe przewidziano tego dnia na godz. 16.30 – podał z upoważnienia Kolegium Kardynalskiego Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, ks. prał. Gudio Marini.
Mszy św. w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa”, sprawowanej w bazylice watykańskiej będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, zaś koncelebrować mogą wszyscy kardynałowie.

O godz. 16.30 tego samego dnia kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przejdą procesjonalnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego złożą przysięgę zobowiązując się do zachowania przepisów Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici gregis”, w tym tajemnicy wyboru. Następnie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie „extra omnes” i wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą wówczas Kaplicę Sykstyńską. Pozostanie tam tylko Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych i kard. Prosper Grech OSA, by przeprowadzić drugie rozważanie dla kardynałów-elektorów na temat spoczywającego na nich bardzo poważnego zadania, czyli „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”.

Po rozważaniu, kard. Grech wraz z Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych opuszczą Kaplicę Sykstyńską, natomiast kardynałowie-elektorzy, po odmówieniu modlitw wysłuchają słów najstarszego rangą kardynała-elektora, kard. Giovanni Batisty Re. Zapyta on, czy można przystąpić już do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem.
st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Komentarze