Watykan: pierwsza kongregacja generalna – 4 marca o 9.30 (nieoficjalnie)

Pierwsza kongregacja generalna kardynałów, przygotowująca konklawe odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 4 marca o 9.30 – podał nieoficjalnie amerykański watykanista John Allen jr. Data ta zostanie zapewne potwierdzona podczas dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy -zaplanowanego na godz. 13.00.

Obok sesji porannej w poniedziałek odbędzie się także sesja popołudniowa. Prace kongregacji generalnej odbywać się będą w Nowej Auli Synodalnej, znajdującej się nad aulą audiencyjną Pawła VI. W zgromadzeniach tych mogą uczestniczyć wszyscy kardynałowie, a nie tylko elektorzy (po zgonie wczoraj kard. Jeana Marcela Honoré Kolegium Kardynalskie liczy 207 purpuratów).

Pierwszym punktem sesji będzie ustalenie daty rozpoczęcia konklawe. Jak donosi Allen, do Rzymu nie dotarli jeszcze wszyscy kardynałowie – na przykład metropolia Abudży w Nigerii, kard. John Onaiyekan dotrze do Wiecznego Miasta dopiero w niedzielę wieczorem. Trudno więc przewidywać jak długo będzie trwało konklawe. Najprawdopodobniej rozpocznie się ono 11 marca, choć możliwe jest także jego rozpoczęcie pod koniec przyszłego tygodnia. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiada, że briefingi dla dziennikarzy odbywać się będą codziennie o godz. 13.00.

st (KAI) / Watykan

Komentarze