Watykan: radość i zaskoczenie z wyboru papieża Franciszka

Na Placu św. Piotra po ogłoszeniu wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża, większość obecnych nie kryła zaskoczenia i radości. Po pierwsze, że nowy papież pochodzi z Argentyny i reprezentuje po raz pierwszy w historii papiestwa ten kraj i Amerykę Łacińską oraz to, że przyjął imię Franciszek.
Kiedy kardynał protodiakon Jean Louis Tauran ogłosił imię nowego papieża rzesza wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra zaczęła skandować: „Viva il Papa!”. Wiele osób nie kryło zaskoczenia, ale i wzruszenia. „Jestem zachwycony, że został papieżem i że mówi po hiszpańsku. Bardzo mi się podobało, że powiedział, iż kardynałowie poszukiwali papieża z końca świata” – powiedział KAI Jesús Navarro z radia hiszpańskiego.

„Czekałyśmy na naszego nowego Pasterza. Cudownie, że przyjął imię Franciszek. Dobrze, że kardynałowie podjęli decyzję nie zważając na pochodzenie, które nie ma znaczenia. To wola Boga, choć nie będzie to łatwy pontyfikat. Stoi przed nim wiele wyzwań, ale łaska Boga mu pomoże” – powiedziały wzruszone zakonnice z Kamerunu i Nigerii.

Dla dwóch Amerykanek z Nowego Jorku nowy papież jest błogosławieństwem dla świata. „Jesteśmy szczęśliwe, że mogłyśmy być świadkami wyboru papieża Franciszka i że pochodzi z Argentyny” – powiedziały.

„Dobrze, że Pan Bóg nam dał dobrego i świętego papieża Franciszka. Jesteśmy szczęśliwe” – mówiły zgodnie siostry Izabela, Bożena, Beata i Josephina, pallotynki przebywające w swoim domu generalnym w Rzymie.
tom, ps (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Komentarze