Kard. Nycz: sens katastrofy smoleńskiej streszcza się w krzyżu Chrystusa

Wobec takich tragedii jak Smoleńsk jedynej sensownej odpowiedzi możemy szukać w krzyżu Chrystusa – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz w przededniu 3. rocznicy katastrofy lotniczej. Dodał, że jedyną drogą szukania jedności w Polsce po tym, co się stało, jest przebaczenie i miłosierdzie, choć wcale nie jest to łatwe.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że w żadnej dotąd katastrofie lotniczej nie zginął prezydent jakiegoś kraju i tylu znakomitych przedstawicieli elit. I tego nikt nie może podważać. W związku z tym – podkreślił - 10 kwietnia winien być dniem głębokiego namysłu i refleksji nad tym, co się wydarzyło, a jednocześnie okazją do modlitwy, wielkiej modlitwy.

Poinformował, że z tej okazji odprawi Mszę św. w miejscu, które do tego najbardziej upoważnia, mianowicie w Panteonie Wielkich Polaków przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie jest pochowany prezydent Kaczorowski i kilka innych osób, które poniosły śmierć w tej katastrofie. Dodał, że zaproszone zostały tam rodziny ofiar, a przyjdzie pewnie ich część. Msza rozpocznie się w środę o godz. 13.00.

- Będziemy się tam żarliwie modlić w intencji zmarłych – powiedział kardynał. - A w homilii będę zachęcać, by postępować wobec zła tak jak proponuje papież Franciszek. Kiedy bowiem Ojciec Święty tłumaczy w jaki sposób Pan Bóg odpowiada na zło, wyjaśnia, że „odpowiada przez krzyż, a także poprzez przebaczenie, miłosierdzie i swoją nieskończoną miłość”. - I jedynie tędy prowadzi droga ku jedności, także w tak podzielonym społeczeństwie jak nasze - podkreślił.

- Jedynie na tych drogach można szukać odpowiedzi na to, co stało się trzy lata temu, choć wiem, że nie jest to proste. Ale jestem głęboko przekonany, że innej drogi po prostu nie ma - dodał.

mp / Warszawa

--

Katolicka Agencja InformacyjnaKomentarze