Papież po śmierci kard. Stanisława Nagy’ego: był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II

Jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, cenionego naukowa i znawcę spraw ekumenicznych określił Franciszek zmarłego 5 czerwca kard. Stanisława Nagy'ego. Jego zasługi papież przypomniał w telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
 
„Ten drogi Brat służył wielkodusznie Ewangelii i Kościołowi, zwłaszcza w świecie akademickim jako ceniony naukowiec i doświadczony wykładowca dyscyplin teologicznych” - napisał Ojciec Święty. „Wspominam z wdzięcznością owocną współpracę, serdeczną przyjaźń i wzajemny szacunek, łączące go z bł. Janem Pawłem II, jak też jego intensywną działalność ekumeniczną” – dodał. Złożył również wyrazy współczucia wspólnocie diecezjalnej, w której zmarły purpurat spędził większą część życia, jego krewnym i zgromadzeniu księży sercanów, do którego należał.

Kard. Stanisław Nagy zmarł dziś rano w wieku 91 lat. 30 września br. skończyłby 92 lata, a 21 października obchodziłby 10. rocznicę kreacji kardynalskiej.

Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 204 członków, z których 112 ma jeszcze prawo działu w konklawe, w tym 45 mianowanych przez Jana Pawła II i 67 przez Benedykta XVI.
kg (KAI/RV) / Watykan/Kraków

Komentarze