Nowi świadkowie Jezusa

16.11.2013 r. w Bydgoszczy, w domu zakonnym Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego, spotkali się  bracia z Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, aby wspólnie celebrować  święto ślubów wieczystych. Po 14 latach formacji w Instytucie Mariusz i Maciej postanowili już na wieki żyć dla Chrystusa Króla. W czasie zebrania wspólnoty bracia opowiedzieli o swoim życiu. Jak poznali Instytut. Jak byli formowani. Dlaczego wybrali tę formę życia konsekrowanego. Mariusz i Maciej ukazali wspólnocie i rodzinie, że zawsze formowała ich Eucharystia i Maryja. Byli wdzięczni rodzinie i wszystkim braciom odpowiedzialnym za formację, za pomoc w zrealizowaniu powołania. Podkreślali, że warto swoje życie oddać Chrystusowi i Jego Matce, i że nic Ich miłości nie zrównoważy: żadna inna miłość ludzka, żaden sukces zawodowy, żaden majątek, czy inne powodzenie życiowe. Mówili, że Bóg kocha wszystkich ludzi bez wyjątku, wszystkie swoje owce - i te chude, i te bardziej grube. Tę miłość okazuje ludziom na milion sposobów i prosi wszystkich o wzajemność. Swoją gotowością do złożenia ślubów wieczystych chcieli zaświadczyć, że Jezus Chrystus jest żywy, prawdziwy, działający i kochający.

Prezentacji Roberta i Cypriana dokonał Marco, odpowiedzialny za aspirantów w Polsce. 

Po prezentacji braci głos zabrał Przewodniczący Generalny Giorgio, który zauważył, że w dzisiejszym spotkaniu jest prezentowany cały Kościół. Są obecne osoby konsekrowane, duchowieństwo, małżonkowie... wszystkie stany Kościoła. Na mocy chrztu,  my wszyscy stanowimy Kościół i jako Kościół mamy służyć światu.  „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie umarł,  ale miał życie wieczne”. Kościół nie może sam sobie służyć,  ale całemu światu.  Wszyscy potrzebują zbawienia. Do tego jesteśmy posłani, aby służyć światu. Nie możemy być twierdzą zamkniętą w sobie…

Następnie ruszyła procesja do kaplicy na Eucharystię.  Bracia Mariusz, Maciej, Robert i Cyprian z zapalonymi świecami powtarzali słowa: „Dla Ciebie żyję w czystości i dzierżąc świetliste pochodnie wychodzę Ci na spotkanie, o Chryste!”  Rozpoczęła się Msza  św. W Liturgii Słowa Robert czytał o owcach, które są ogarnięte wielką troską przez Pasterza. W drugim czytaniu w „Hymnie o Miłości” św. Pawła, Mariusz przypomniał o tym, że w naszym życiu Miłość  jest najważniejsza. Po Ewangelii padło pytanie - „Drogi Synu, o co prosisz Boga i jego Kościół święty?  Bracia  odpowiedzieli:  „O miłosierdzie Pana i łaskę wierniejszego służenia Mu w Instytucie Świeckim Chrystusa Króla”.  Celebrans w kazaniu ukazał min. to, iż jesteśmy stworzeni  na obraz i podobieństwo Boże. Bóg spojrzał na nas z miłością. W tym spojrzeniu Bóg zobaczył w nas Siebie. Jak wielkie to wyróżnienie, jak wielka to godność! Od chwili chrztu jesteśmy  wszczepieni w Chrystusa! Nasza konsekracja jest pogłębieniem naszego chrztu. Chcemy być już na zawsze z Chrystusem. Jesteśmy  kolejnym cudem świata. Tego, tak wielkiego wyróżnienia  doświadczyli 16.11.2013 r. nasi bracia Mariusz, Maciej, Cyprian i Robert.

W sobotni wieczór po Mszy św. udaliśmy się na biesiadę braterską,  aby przy stole dziękować Bogu za dar nowych braci.  A ja szczególnie dziękowałem za mamy braci i za ich rodziny. W życiu konsekrowanym mama jest bardzo ważną osobą.  Gdy jej zabraknie w życiu doczesnym to zawsze pozostaje Matka Jezusa, która bardzo nas kocha. Jej oddajemy nasze  życie.  Podkreślił  to jeden z gości. Na koniec bracia wręczyli nam pamiątkowe obrazki  ze słowami św. Faustyny Kowalskiej: „Ciesz się wszelkie stworzenie, ponieważ ty jesteś bliższe Boga w jego nieskończonym miłosierdziu niżeli niemowlę w sercu matki”.

W niedzielę, w  czasie Jutrzni, przed Panem stanęli nowi bracia aspiranci i kandydaci, aby rozpocząć kolejny rok życia w Instytucie. „Aż serce rośnie patrząc na te czasy”.  Chwała Panu!

P.S. Szczególne podziękowania należą  się Grzegorzowi R. za przygotowanie uroczystości, za jego profesjonalizm i służbę braciom, a także Grzegorzowi Z., naszemu liturgiście.

Krzysztof Łaszuk

Komentarze