M. Winiarczyk, Świadectwa nawrócenia ... czyli o filmie "Ziemia Maryi"

Trudno jednoznacznie określić gatunek filmu "Mary's Land. Ziemia Maryi", który wszedł na ekrany pod patronatem mediów katolickich, także "Idziemy". Nie jest to z pewnością utwór "religijny" w biograficznym sensie tego pojęcia. Autor nie opowiada tu historii ze Starego i Nowego Testamentu ani żywotów Świętych, chociaż prezentuje krótkie fabularne scenki z Księgi Rodzaju - stworzenia świata i człowieka przez Boga. Najprościej można określić ten obraz jako fabularyzowany dokument na tematy "maryjne".

Hiszpański reżyser i aktor Juan Manuel Cotelo od lat pracował jako dziennikarz i autor programów rozrywkowych. Po nawróceniu w latach 90. zaczął realizować filmy. W "Ziemi Maryi" gra głównego bohatera, nazywającego siebie Adwokatem Diabła. Od tajemniczej organizacji wrogów Kościoła dostaje zlecenie rozmów z ludźmi, którzy pod wpływem Maryi nawrócili się i poświęcili szerzeniu Ewangelii i kultu maryjnego. Wędrujemy więc po świecie, od Londynu, Waszyngtonu, Las Vegas po Meksyk i sanktuaria maryjne (Lourdes, Fatimę, Gwadelupę), aż w końcu docieramy do Bośni, do Medjugorje.

Wypowiadające się w filmie osoby reprezentują różne narodowości, zawody i statusy społeczne. Słuchamy wypowiedzi m. in. lekarza, biznesmena, modelki, prostytutki i księdza. Łączy ich łaska nawrócenia, dążenie do przemiany życia i chęć dzielenia się z innymi. Wszystkie wątki łączą się w Medjugorie, dokąd przybywa nawrócony w końcu Adwokat Diabła. Tak zrealizowany film ma z pewnością duże znaczenie edukacyjne, szczególnie dla młodzieży, która będzie miała okazję zapoznać się z autentycznymi świadectwami pobożności maryjnej. W napisach końcowych autorzy lojalnie uprzedzają, że Watykan wciąż bada autenczyność objawień maryjnych w Medjugorie.

"Mary's Land. Ziemia Maryi". Hiszpania, 2013. Reżyseria: Juan Manuel Cotelo. Wykonawcy: Juan Manuel Cotelo i inni. Dystrybucja: Dom Wydawniczy Rafael, Kraków.

W: Idziemy, 14 września 2014, s. 32.

Komentarze