Bp Bałabuch: Duch Święty każdego dnia powołuje nas do współpracy

Duch Święty nie działa z pominięciem człowieka, lecz powołuje go do współpracy i obdarza pewnymi uzdolnieniami i możliwościami, których sami z siebie nie byłby w stanie wydobyć – mówił bp Adama Bałabuch. Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas diecezjalnego nocnego czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

W czasie homilii bp Bałabuch nawiązując do Liturgii Słowa zauważył, że Chrystus po swoim Wniebowstąpieniu nie pozostawił Kościoła bez opieki, lecz zesłał Ducha Świętego, aby Go umacniał, przynosił nadzieję oraz przenikał serca wszystkich wierzących.

- Chrystus zasiadający w chwale po prawicy Ojca, nadal wypełnia obietnicę, zsyłając na Kościół ożywiającego Ducha, który przynosi nadzieję, przychodzi z pomocą wszelakiej słabości oraz przenika serca i przyczynia się za każdym członkiem Kościoła zgodnie z wolą Bożą – podkreślał celebrans.

Jak dodał, że nie zawsze człowiek potrafi odczytać, co jest dla niego najlepsze w perspektywie powołania do życia wiecznego. – Bóg zna najlepiej ludzkie serca i wie, co jest dla niego dobre. Dlatego każdego dnia człowiek powinien zawierzać się Bogu i prośmy Ducha Świętego, aby go prowadził drogą niekoniecznie wygodną, ale zgodną z wolą Bożą – zachęcał bp Bałabuch zgromadzonych na czuwaniu.

Czuwanie zostało zorganizowane przez Odnowę w Duchu Świętym diecezji świdnickiej. Grupa charyzmatyczna rozpoczęła modlitwę uwielbienia, w czasie której była możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Następnie miał miejsce Apel Jasnogórski, katecheza, adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Kulminacyjnym momentem czuwania była uroczysta Eucharystia sprawowana o północy, przewodniczył jej bp Adam Bałabuch wraz z 17 kapłanami.

W trakcie diecezjalnego czuwania muzyczną oprawę poprowadziła Diakonia „Effatha”, która wywodzi się ze wspólnot charyzmatycznych Odnowy w Duchu Świętym diecezji świdnickiej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypada w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Tradycja obchodów tego dnia sięga czasów apostolskich i kończy w Kościele okres wielkanocny.

xdm / Dzierżoniów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
Data wydania: 15 maja 2016

Komentarze