Gidle: 500. rocznica znalezienia cudownej figurki Matki Bożej

500 lat temu w miejscowości Gidle rolnik Jan Czeczek przygotowujący pole pod zasiew wyorał maleńką, 9-centymetrową, figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dziś w sanktuarium gidelskim odbyły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Przed główną Mszą św. odbyło się procesjonalne przeniesienie figurki Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych z kaplicy do ołtarza polowego i obrzęd Kąpiółki, czyli zanurzenia figurki w winie. 

Mszę św. z abp. Gądeckim koncelebrowali m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, opat generalny zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Giuseppe Cipolloni CRL, o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlachi Paweł Kozacki – prowincjał polskiej prowincji dominikanów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z Antonim Macierewiczem ministrem obrony narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, osoby życia konsekrowanego, rzesza wiernych z archidiecezji częstochowskiej. 

W homilii abp Stanisław Gądecki wskazał na problem choroby, cierpienia i śmierci człowieka. „W człowieku jest obawa śmierci. Istnieje wyśmiewanie człowieka cierpiącego. Istnieje samotność i opuszczenie” – mówił przewodniczący KEP. Podkreślił, że „Chrystus jest uzdrowicielem”. - Jezus uzdrawiał chorych i wskrzeszał umarłych. Wskazywał na ścisłą więź między uzdrowieniem duchowym a fizycznym – mówił abp Gądecki. 

Wskazał również na „niebezpieczny precedens naszych czasów, którym jest przejście od Boga, w którego rękach jest życie do człowieka jako tego, który decyduje o życiu”. - Mówi się dzisiaj, że nie życie ma wartość, ale jakość tego życia. Cywilizacja nasza przywróciła w ten sposób do łask filozofię Fryderyka Nietzsche – kontynuował metropolita poznański. Na zakończenie homilii zwrócił się do Maryi Gidelskiej o pomoc i wstawiennictwo, szczególnie dla osób chorych i cierpiących i tych, którzy utracili nadzieję. 

Historia sanktuarium w Gidlach sięga początków XVI wieku, gdy miejscowy rolnik Jan Czeczek w 1516 r. wyorał mierzącą 9 cm figurkę Matki Bożej przed pierwszą niedzielą maja. W następnym stuleciu wzniesiono tutaj kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, którym od początku opiekują się dominikanie.

Klasztor gidelski, tak jak wiele innych polskich klasztorów, w ramach represji po powstaniu styczniowym został w 1864 r. przeznaczony do kasacji. Pełnił rolę placówki, do której przenoszono dominikanów z innych likwidowanych klasztorów, nowych kandydatów nie wolno było przyjmować. 

Klasztor szczęśliwie przetrwał i odrodził się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 19 sierpnia 1923 r. odbyła się koronacja cudownej figurki. W historycznej uroczystości wzięło udział 100 księży i ponad 300 tys. wiernych. Od tego dnia jest to najmniejsza na świecie figurka Matki Bożej ozdobiona papieskimi koronami. 

Ceremonia „Kąpiółki” nawiązuje do znalezienia Figurki na polu, obmycia w wodzie oraz pierwszego cudu, którym było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków. Poświęcone w czasie „Kąpiółki” wino towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, czczonej w Gidlach od pięciuset lat. 

Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1618 r. Nieco wcześniej, w roku 1615, właścicielka Gidel sprowadziła tutaj z Krakowa ojców dominikanów, aby opiekowali się przybywającymi tu coraz liczniej pielgrzymami. Ojcowie zaczęli wznosić kościół, ale trudne czasy, m.in. przetaczający się przez polskie ziemie potop szwedzki, sprawiły, że jego konsekracja była możliwa dopiero w 1656 r.

ks. mf / Gidle
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2016

Komentarze