Jasna Góra: rozpoczęło się zebranie biskupów diecezjalnych

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, papieska pielgrzymka do Polski i nowy akt oddania Narodu w macierzyńską niewolę miłości Matce Bożej w 1050.rocznicę chrztu, to główne punkty obrad polskich biskupów na Jasnej Górze. Zebranie rozpoczęło się przed południem w zabytkowej bibliotece klasztoru paulinów.

Podczas briefingu ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko czas spotkania z papieżem, ale wydarzenie trwające aż 11-dni. – Nie jest to tylko wydarzenie od 26 do 31 lipca, ale będzie to trwało jedenaście dni, bo młodzi przyjeżdżają do Polski już 20 lipca – podkreślił rzecznik. 

Mówił także o wielkiej gościnności Polaków zauważając, że jest już zgłoszonych 40 tys. wolontariuszy, którzy zadeklarowali przyjęcie pielgrzymów z zagranicy. – Zapisało się do tej pory ponad 577 tys. osób ze 181 krajów świata. Będą oni przyjęci w 40 polskich diecezjach – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Prawdopodobnie biskupi ponowią zaproszenie do udziału w dniach młodzieży do Polaków, bo jak dotąd oficjalnych zgłoszeń nie ma aż tak wiele. Omówią także stan przygotowań w poszczególnych diecezjach i w samym Krakowie.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że obok Światowych Dni Młodzieży ważnym punktem papieskiej pielgrzymki do Polski będzie także modlitwa na Jasnej Górze i sprawowanie tutaj Mszy św. w 1050.rocznicę chrztu Polski. Ojciec święty przybędzie do Częstochowy 28 lipca. 

– 50 lat temu chciał tu przybyć papież Paweł VI władze komunistyczne mu nie pozwoliły, pozostał pusty fotel. Po 50 latach przybywa tu papież Franciszek i to przybywa wraz z młodzieżą świata więc warto było czekać – powiedział rzecznik Episkopatu.

Podczas spotkania biskupi diecezjalni w 50.rocznicę Milenijnego Aktu Oddania Maryi narodu polskiego podpiszą nowe zawierzenie, które jutro zostanie wypowiedziane podczas głównej Sumy odpustowej. Specjalnie przygotowany dokument podobnie jak ten z 1966 r. zostanie umieszczony w srebrnej tubie i znajdzie miejsce obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
Data wydania: 02 maja 2016

Komentarze