Kard. Dziwisz: dla mnie Jan Paweł II jest męczennikiem

„Dla mnie Jan Paweł II jest męczennikiem. Wylał krew na Placu św. Piotra w służbie – przecież był w czasie audiencji” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w przeddzień 35. rocznicy zamachu na Jana Pawła II spotkał się z dziennikarzami.

„Nieraz mówił, że dziękuje Panu Bogu, że pozwolił mu cierpieć. Dla mnie Jan Paweł II jest męczennikiem. Wylał krew na Placu św. Piotra w służbie – przecież był w czasie audiencji” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w przeddzień 35. rocznicy zamachu na Jana Pawła II spotkał się z dziennikarzami.

Były papieski sekretarz zrelacjonował dziennikarzom przebieg dnia 13 maja 1981 roku i środową audiencję Jana Pawła II, strzały na Placu św. Piotra, błyskawiczny przejazd do szpitala i walkę lekarzy o życie Ojca Świętego. Hierarcha zaznaczył, że już w drodze do szpitala papież przebaczył zamachowcowi, co później publicznie powtórzył w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański i w czasie spotkania z Alim Agcą w więzieniu.

Kard. Dziwisz wspominał, że gdy papież zaczął dochodzić do siebie poprosił, aby przyniesiono mu sekrety fatimskie. To najprawdopodobniej wtedy postanowił zawierzyć Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, bo wtedy miała przyjść wolność dla narodów ciemiężonych przez komunizm i marksizm.

Na pytanie dziennikarzy, czy chciałby się dowiedzieć, kto zlecił zamach, kard. Dziwisz odpowiedział, że nie ma wątpliwości kto to był, ale nie chce tego mówić głośno. „Myślę, że moje przekonanie jest takie samo jak wszystkich innych. Po co będę oskarżał kogokolwiek, zwłaszcza po tylu latach, skoro papież przebaczył” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski dopytywany o tzw. bułgarski ślad stwierdził, że służby tego kraju mogły być zamieszane w zamach, ale nie wierzy, żeby to one go zleciły. „Od samego wyboru Jan Paweł II był traktowany jako papież niewygodny – papież, który zna marksizm, który zna komunizm, traktowany był jako zagrożenie dla komunizmu. Myślę, że się w tym nie pomylili” – mówił kard. Dziwisz wskazując, że Jan Paweł II wymiernie przyczynił się do upadku marksizmu na świecie.

pra / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 maja 2016

Komentarze