Kraków: tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbędzie podczas ŚDM

Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra, w ramach której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów, odbędzie się podczas Światowych Dni Młodzieży, a nie w połowie sierpnia. Termin wydarzenia zmieniono ze względu na przypadające pod koniec lipca spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą.

Zdaniem władz Urzędu Miasta Krakowa, dzięki temu pielgrzymi z całego świata oraz turyści i krakowianie będą mogli zobaczyć najpiękniejsze krakowskie świątynie oraz poznać fenomen życia duchowego Krakowa. W ramach wydarzenia zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytki, które na co dzień nie są prezentowane.

W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się po raz dziewiąty i będzie miała rozszerzony program. Wydarzenie potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca.

Każdej nocy odbywać się będą specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Będzie można zobaczyć wyjątkowe zabytki i dzieła sztuki na co dzień nie prezentowane zwiedzającym. Pielgrzymi oraz krakowianie będą mieli okazję obejrzeć m. in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty, a także poznać historię krakowskich zakonów.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w katedrze na Wawelu. W ramach Cracovia Sacra dla zwiedzających udostępnionych zostanie kilkanaście miejsc. W bazylice oo. dominikanów będzie można m.in. zobaczyć wystawę „Jubileusz 800–lecia Ordo Praedicatorum”, na której prezentowane będą m. in. najcenniejsze eksponaty tradycji kaznodziejskiej. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również opactwo mniszek Benedyktynek w Staniątkach, które świętuje 800-lecie. Z kolei w Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Natomiast w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius przypomniane zostaną sylwetki świętych, związanych z uczelnią.

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny. Do niektórych z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki lub konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja.
Organizatorem tegorocznej Nocy Cracovia Sacra jest Urząd Miasta Krakowa we współpracy z krakowską Kurią Metropolitalną i Komitetem Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
Data wydania: 30 kwietnia 2016

Komentarze