Papież do Polaków: Niech religia cieszy się wolnością a ojczyzna rozwija w pokoju

Nawiązując do wczorajszej uroczystości Królowej Polski Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie życzył Polakom, by religia cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała w pokoju.

"Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Wczoraj w waszej ojczyźnie przeżywaliście Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Kolekta mszalna tego dnia przypomina, że Bóg dał waszemu narodowi w Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę po to, aby dzięki Jej wstawiennictwu religia cieszyła się nieustanną wolnością, a wasza ojczyzna rozwijała się w pokoju. Włączając się w tę modlitwę z serca błogosławię Polsce i każdemu z was" - powiedział papież do Polaków. 

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej: 

Bracia i siostry, wszyscy znamy obraz Dobrego Pasterza, który bierze na ramiona zagubioną owcę. Jest to ikona, która ilustruje troskę Jezusa o każdego grzesznika i miłosierdzie Boga, który nigdy nie godzi się, by kogokolwiek utracić. W usłyszanej dzisiaj przypowieści Pan Jezus zadaje pytanie: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?” (Łk 15, 4). Odnalazłszy owcę „bierze ją z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła»” (w. 6). Oto obraz miłości Boga wobec człowieka, który zgrzeszył. Chrystus nie chce, by na pustyni życia ktokolwiek się zagubił. Dlatego wychodzi na poszukiwanie zagubionych, aby następnie wyprawić ucztę i radować się ze wszystkimi z tego powodu, że się odnaleźli. W wizji Jezusa nie ma owiec definitywnie straconych, a tylko owce, które trzeba odnaleźć. Wszyscy jesteśmy odnalezionymi owcami, wezwani, by pomagać innym znaleźć się wraz z Chrystusem w jednej owczarni. Dlatego troska o człowieka powinna pobudzać także nas do poszukiwania każdego, kto się zagubił, aby pomóc mu wrócić do Boga.

W dzisiejszej audiencji udział pielgrzymi z parafii św. Idziego w Skierniewicach; par. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku; par. św. Jerzego w Dębieńsku (arch. Katowicka); par. Przemienienia Pańskiego z Łodzi; par. Matki Bożej Królowej Pokoju z Tarnowskich Gór; par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Bolesławca; par. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Gorzowa Wielkopolskiego; parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Brzozówce (diec. tranowska); par. p.w. św. Wawrzyńca z Grójca; par. św. Barbary w Gaworzycach (diec. zielonogórsko-gorzowska); parafie św. Jozafata w Warszawie i Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej (arch. warszawska); Grupa sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Dobrego Pasterza z Rypina; Grupa Radia Rodzina z Kalisza; Grupa pielgrzymkowa ze Szpitala Powiatowego w Radomsku; Centrum Pielgrzyma z Pewli Wielkiej (diec. bielsko-żywiecka).

st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 maja 2016

Komentarze