Kard. Nycz do pielgrzymów ŚDM: dziękuję, że wybraliście Warszawę

Dziękuję, że wybraliście Warszawę, i że dla was wybrano Pruszków - tak w środę powitał grupy pielgrzymów ŚDM z Gwatemali kard. Kazimierz Nycz. Podczas wieczornego spotkania na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie metropolita warszawski zachęcał przybyłych do Archidiecezji Warszawskiej gości, by poznawali Polskę i Kościół w Polsce od rodzin, u których zamieszkali w czasie Dni w Diecezjach. Czwartek 21 lipca będzie dla pielgrzymów Dniem Kultury i Historii - młodzi będą dziś zwiedzać miejsca związane z historią i kulturą Warszawy i Mazowsza.

Środa 20 lipca była głównym dniem przyjazdu pielgrzymów do Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Pielgrzymi byli witani już na Lotnisku Chopina. Powitania i pierwsze spotkania zorganizowano we wszystkich parafiach goszczących młodzież. Była to okazja do wzajemnego poznania się oraz wspólnej modlitwy. Młodzież w czasie Dni w Diecezjach zamieszkała u rodzin.

Kard. Nycz powitał pielgrzymów ŚDM w Pruszkowie. "Dziękuję, że wybraliście Warszawę, i że dla was wybrano Pruszków" - powiedział do grupy pielgrzymów ŚDM z Gwatemali metropolita warszawski. 

Podczas wieczornego spotkania na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie zachęcał przybyłych do Archidiecezji Warszawskiej gości, by poznawali Polskę i Kościół w Polsce od rodzin, u których zamieszkali w czasie Dni w Diecezjach. Wieczór uświetnił koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", który zorganizowano dzięki współpracy władz powiatu i pruszkowskich parafii.

Do Warszawy przyjechała m.in. 20-osobowa grupa młodych z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w środkowych Indiach. Są to dzieci osób trędowatych, które w swoim kraju są wykluczone społecznie.

Młodzi cieszą się, że będą na spotkaniu z papieżem, ale również z tego, że mogą zobaczyć kraj, z którego pochodzą założyciele ośrodka w Jeevodaya, który im pomaga. Ks. Adam Wiśniewski SAC był powstańczym kapelanem, dlatego odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Wybierają się też do sanktuarium maryjnego w Niepokalanowie.

Wśród przybyłych w środę do Warszawy gości z całego świata długo oczekiwana była grupa z Kurytyby z Brazylii. "Trzy lata temu to oni czekali na nasz przyjazd, a później gościli nas w swoich domach. Dzisiaj to my pełni energii przywitaliśmy ich na lotnisku. Była belgijka, instrumenty i wspólne śpiewy" - relacjonują wolontariusze z Archidiecezji Warszawskiej, wspominając poprzednie Światowe Dni Młodzieży.

Dla przebywających od wczoraj w Warszawie grupy 84 pielgrzymów z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych pierwszy dzień pobytu w Diecezji Warszawsko-Praskiej był wypełniony po brzegi.

Zwiedzanie Saskiej Kępy, Starego Miasta, Łazienek Królewskich - to tylko niektóre z punktów wczorajszego dnia. Bardzo duże wrażenie zrobiło na nich również Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym spędzili prawie dwie godziny.

Około południa w środę wylądował samolot z pielgrzymami z Wallis&Futuna. To jedna z grup, która musiała pokonać największą ilość kilometrów, aby przybyć do Diecezji Warszawsko-Praskiej. Sama podróż zajęła im łącznie trzy dni. Wymęczeni, ale zadowoleni przyjechali na warszawską Pragę, gdzie po przywitaniu chlebem i solą, zostali otoczeni serdecznością, z której słynie katedralny proboszcz ks. Bogusław Kowalski.

Uczestnikami Dni w Diecezji Warszawsko-Praskiej jest kilku biskupów, którzy przybyli ze swoimi wiernymi. Dwóch z nich, bp Joseph Francis Kweku Essien z Ghany i bp Jaimie Antonio Tamayo z Teksasu, pod opieką kleryków warszawsko-praskiego seminarium duchownego zwiedzali już Warszawę, wspierali pracujących w diecezjalnym centrum ŚDM i spotkali się z biskupem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem SAC.

Biskupi-pielgrzymi odwiedzili też w środę Świątynię Opatrzności Bożej, podziwiali panoramę Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki, spacerowali po Starym Mieście, gdzie zwiedzali również Zamek Królewski i Archikatedrę św. Jana Chrzciciela.

Na Scenie Głównej, zlokalizowanej na skwerze Hoovera koncertem zespołów Arka Noego, Maleo Reggae, Rockers oraz 2Tm2,3 otwarta została Miejska Strefa Kultury. Wśród tłumnie zebranej publiczności nie brakowało pielgrzymów z całego świata, turystów oraz warszawiaków.

Czwartek 21 lipca to w ramach Dni w Diecezjach Dzień Kultury i Historii dlatego pielgrzymi mają dziś w planach zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i Mazowsza.

W Diecezji Warszawsko-Praskiej w 9 kościołach zaplanowano rejonowe spotkania gości i wolontariuszy.

Wieczorem spotkanie młodzieży i mieszkańców stolicy na Placu Piłsudskiego wspólnie organizowane przez obie warszawskie diecezje wraz z Miastem st. Warszawa. Stolica powita gości koncertem pt. "Wiara, nadzieja, miłość" o godz. 19.30.

ACI, lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016