Kard. Nycz o ŚDM i miłosierdziu na 800-leciu chrztu Lubawy i Ziemi Lubawskiej

Ludzie Kościoła o konkretnych problemach miłosierdzia muszą mówić językiem Ewangelii, niezależnie od tego, jak o nich mówią inni - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Lipskiej w Lubawie w diecezji toruńskiej. Macie wielki skarb - mówił do mieszkańców obchodzącej 800-lecie chrztu Lubawy - i jesteście odpowiedzialni za jego przekazanie następnym pokoleniom. To istota Nowej Ewangelizacji - zaznaczył.

Metropolita warszawski przypomniał w kazaniu, że tak jak państwowość polska rozpoczęła się od chrztu Mieszka w 966 roku, tak chrzest władcy Lubawy w 1216 roku rozpoczął obecność Lubawy i Ziemi Lubawskiej na kartach historii. Dodał, że właśnie wtedy zaczęło się tworzenie struktur kościelnych i administracyjnych, które potem przez całe wieki będą służyć ludziom.

Kardynał wyraził przy tym uznanie dla uczestników dziękczynienia za 800-lecie chrystianizacji Lubawy, że chrzest jest wciąż ich "dziedzictwem, tożsamością i źródłem" oraz że potrafili pielęgnować to dziedzictwo przez wieki i wyrażać je także współcześnie.

W kazaniu kard. Nycz poruszył także wątki związane z miłosierdziem i zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Nawiązał m.in. do słów Jezusa Chrystusa "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" oraz "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie". - To nie są słowa papieża Franciszka, które można interpretować, że zbyt mocno przesadza. Papież głosi Ewangelię, a Ewangelia jest właśnie taka - podkreślił metropolita warszawski przypominając profetyczne gesty i czyny papieża.

- Począwszy od Lampedusy, gdzie setki tysięcy ludzi przypływają, ryzykując życiem, proszą o pomoc - papież otwiera Bramę Miłosierdzia. Na greckiej wyspie Lesbos przybywa na spotkanie z uchodźcami i niektórych z nich zabiera do Rzymu. Czy to są tylko gesty spektakularne, czy raczej próba poruszenia sumień chrześcijańskiej w swych korzeniach Europy? - pytał kard. Nycz.

Jego zdaniem, "Kościół i ludzie Kościoła o konkretnych problemach miłosierdzia muszą mówić językiem Ewangelii, niezależnie od tego, jak o tych problemach będą mówić inni". Przygotowując się na spotkanie z papieżem, szukajmy odpowiedzi na to pytanie - prosił.

Kard. Nycz zaapelował także o udział w Światowych Dniach Młodzieży. Zaznaczył, że przyjęcie tego zaproszenia to wierność dziedzictwu Jana Pawła II, "naszego papieża", który rozpoczął trzydzieści lat temu dzieło ŚDM.

Przed mszą kard. Nycz poprowadził tradycyjną, trzykilometrową procesję, w której cudowną figurkę Matki Bożej Lipskiej przeniesiono z kościoła farnego do miejsca objawień w Lipach, gdzie następnie przewodniczył uroczystej mszy świętej. W uroczystościach maryjnych, które w tym roku połączono z głównymi obchodami Jubileuszu 800-lecia chrztu Lubawy wzięło udział ok. 20 tys. wiernych. Wśród nich byli także piesi pielgrzymi z ok. 50 miejscowości Ziemi Lubawskiej.

Tegoroczne uroczystości zakończą się w niedzielę 3 lipca. Ważnym ich punktem będzie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego pochodzącej z Mortąg koło Lubawy ksieni Magdaleny Mortęskiej, mistyczki i reformatorki zakonu benedyktynek.

Jubileuszowe obchody w Lubawie nawiązują do wydarzenia, kiedy to przed 800 laty, w 1216 r. ówczesny władca grodu, Surwabuno przyjął chrzest z rąk papieża Innocentego III. Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1216 i utworzeniu administracji kościelnej, Lubawa stała się siedzibą biskupów chełmińskich (aczkolwiek katedra znajdowała się w Chełmży, zaś stolica diecezji w Chełmnie) i pozostawała nią aż do XVIII wieku. W 1466 została włączona do Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej należy do najstarszych polskich sanktuariów maryjnych. Czczona w nim Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Ostatnio sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego, gdyż Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny to - jak mówi Ewangelia Łukasza - nie tylko spotkanie Maryi i św. Elżbiety, ale również spotkanie Jezusa i św. Jana Chrzciciela, w łonach swoich matek.

Nie po raz pierwszy metropolita warszawski uczestniczył w odpuście w Lubawie. W roku 1969 figurkę Matki Bożej Lipskiej koronował koronami papieskimi kard. Stefan Wyszyński. W 1994 r. uroczystościom w Lipach przewodniczył kard. Józef Glemp.

ACI / Lubawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2016