Kard. Ryłko na zakończenie ŚDM w Krakowie: chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno

Chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno - podkreślił kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich na zakończenie Mszy Posłania, wieńczącej 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kard. Ryłko stwierdził, że 31. Światowe Dni Młodzieży "to piękny obraz młodego Kościoła, pełnego radości i zapału misyjnego".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich podziękował Ojcu Świętemu za to, że na miejsce tegorocznych ŚDM wybrał Kraków - miasto, w którym znajduje się sanktuarium Jezusa Miłosiernego i z którym bardzo mocno związani są apostołowie Bożego Miłosierdzia: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II.

Ma to znaczenie tym bardziej, że - jak przypomniał kard. Ryłko - ŚDM odbywają się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” i przypadają w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 

- Tu, w Krakowie przeżyliśmy dni wspaniałe i niezapomniane. Ten Światowy Dzień Młodzieży pozwolił nam odkryć miłosierdzie jako pulsujące serce Ewangelii i chrześcijaństwa, ponieważ chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno - podkreślił hierarcha. 

- Jezus Miłosierny, czczony w sanktuarium w Łagiewnikach rzeczywiście przeszedł pośród nas, a Jego spojrzenie pełne czułej miłości głęboko poruszyło nasze serca. Ileż ważnych decyzji dojrzało w młodych w tych dniach: decyzja o chrześcijańskim małżeństwie, kapłaństwie lub życiu konsekrowanym. Ileż radości doświadczyli ludzie młodzi będąc razem jako bracia, świadcząc w ten sposób światu, że wspaniale jest być chrześcijaninem, że warto w swoim życiu pójść za Chrystusem - dodał.

Polski purpurat przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 17 sierpnia 2002 r. podczas inauguracji sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Krakowie - Łagiewnikach, że trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia, ponieważ "w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. 

- Dzisiaj, na tym „polu miłosierdzia” słowa świętego papieża znajdują prorocze spełnienie. Dziś ci młodzi ludzie, poruszeni Bożym miłosierdziem, wracają do swoich krajów, jako apostołowie i świadkowie miłosierdzia - stwierdził.

Na zakończenie przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Świeckich poprosił papieża o błogosławieństwo dla zgromadzonych, którzy - jak powiedział - są gotowi by wyruszyć i zanieść aż na krańce ziemi płomień miłosiernej miłości Boga.

Po przemówieniu kard. Ryłki, Franciszek przekazał młodym ogień, symbolizujący ogień Bożej miłości.
pab (KAI) / Brzegi
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 lipca 2016