Podczas ŚDM nie odnotowano żadnych poważnych zagrożeń

- Nie odnotowano żadnych zdarzeń, które miałyby realny wpływ na bezpieczeństwo Światowych Dni Młodzieży - informuje podinspektor Mariusz Ciarka. Rzecznik komendanta głównego odniósł się podczas porannego spotkania z dziennikarzami do wczorajszego incydentu naruszenia tymczasowego zakazu korzystania z dronów w obrębie 100 km od Krakowa. Wczoraj kolejna już osoba twierdziła, że może korzystać z dronów na terenie Krakowa ze względu na uprawnienia, które posiada. Ciarka przypomniał, że zakaz jest bezwzględny.

Funkcjonariusz prosił również pielgrzymów, by pamiętali, że na miejsca uroczystości z udziałem papieża należy przybywać nawet kilka godzin przed ich rozpoczęciem. - Niestety nadal wiele osób przychodzi na ostatnią chwilę. Warto brać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy. Kiedy przedmiotów w placach pielgrzymów jest wiele, czas kontroli przed wejściem do najbliższych sektorów znacznie się wydłuża - powiedział.

Ze względu na dzisiejszą wizytę papieża Franciszka w Szpitalu Dziecięcym na Prokocimiu na drogach prowadzących do tego miejsca wystąpią utrudnienia przejazdu.

- Wczoraj na Jasnej Górze czuwało 800 strażaków i 75 samochodów ratowniczo gaśniczych - poinformował st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na Błoniach natomiast zaangażowanych było 200 pojazdów i 1500 strażaków. Nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń. Interweniowano głównie w sprawach związanych z drobną pomocą medyczną.

- Dzisiaj swoje działania koncentrujemy na zabezpieczeniu wizyty Ojca Świętego na terenie powiatu oświęcimskiego. To najdłużej trwająca operacja straży podczas ŚDM. Rozpoczęła się już 2 lipca - powiedział st. kpt. Sebastian Woźniak. - Zgodnie z hasłem strażaków «Bogu na chwałę, ludziom na pożytek» prosimy, by śmiało prosić nas o pomoc. Jesteśmy tu dla państwa - dodał.

Pielgrzymi muszą też pamiętać, że w sobotę i w niedzielę, nie mogą wybrać się na Campus Misericordiae w Brzegach dowolną drogą. - Trzeba iść drogą dedykowaną do sektora, w którym mamy się znaleźć - powiedziała Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Krakowa. Miasto zostało specjalnie oznakowane. Wydrukowano też 2 mln map, które są rozprowadzane przez komitet organizacyjny ŚDM.
dko / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 lipca 2016