ŚDM: sztafeta Iskry Miłosierdzia

Symboliczna sztafeta z Iskrą Miłosierdzia wyruszy we wtorek z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dotrze na krakowskie Błonia tuż przed Mszą św. otwierającą Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.

Siostra Faustyna modląc się w intencji ojczyzny usłyszała obietnicę Jezusa: „Polskę szczególnie umiłowałem (…). Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje” (Dz. 1732). Słowa z „Dzienniczka” patronki ŚDM Kraków 2016 stały się inspiracją do organizacji pre-wydarzenia: sztafety Iskry Miłosierdzia. 

Symboliczna wędrówka Iskry Miłosierdzia rozpocznie się 26 lipca po godz. 14.00 w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach. Kaganek, który znajdzie się na Błoniach, odpali s. Gaudia Skass. „Ogień miłosierdzia zostanie zapalony od światła, które cały czas płonie w kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach. Dlatego, że Jezus powiedział, że stąd wyjdzie iskra, która zapali świat, która przygotuje świat na Jego ostateczne przyjście” – tłumaczy s. Skass.

Punkty sztafety wyznaczają miejsca związane ze św. Janem Paweł II. Na trasie szlaku Iskry znajdą się także Bazylika Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium św. Jana Pawła II, Bazylika św. Floriana, Bazylika Mariacka, Katedra na Wawelu, Centrum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18, Bazylika św. Franciszka oraz Pałac Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

„Symbole są dobre, bo prowadzą skojarzenia, dzięki którym przypomina się nam istota. Dzięki temu wchodzimy głębiej. Mam nadzieję, że ten maleńki płomyczek przypomni o wielkich rzeczach. O wielkim ogniu Bożej miłości” – mówi s. Skass.

S. Gaudia Skass wniesie iskrę na Błonia podczas ceremonii otwarcia ŚDM. „Ludzie we mnie widzą św. Siostrę Faustynę – mam nadzieję, że nie tylko dlatego, że noszę taki sam habit, ale też dlatego, że mam przywilej wzrastać przy niej i żyć tą samą duchowością. Myślę, że ja w tym wypadku też jestem symbolem – symbolem Bożej miłości, która przez Faustynę z nową mocą wylała się na świat” – mówi s. Skass.

Autorem scenariusza sztafety jest reżyser Grzegorz Sadurski. 

„W tym projekcie bierzemy udział razem z grupą pięknych, młodych ludzi, każdy z nich niesie w sobie niezwykłą historię doświadczenia Bożego miłosierdzia i zaangażowania w dzieła miłosierdzia. Dla mnie to był zaszczyt poznać tych ludzi i razem z nimi wziąć udział w tej symbolicznej akcji” – mówi s. Skass.

Kaganek będzie towarzyszył pielgrzymom od 26 do 31 lipca. W niedzielę, podczas Mszy Posłania, papież Franciszek przekaże ogień reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

pra / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2016