Abp Nowak: kard. Macharski to był mistyk krzyża

„Kard. Macharski to był mistyk krzyża. Wielki człowiek wyrzeczenia. Był człowiekiem głębokiej wiary i miłości krzyża. Bardzo kochał mękę Pana Jezusa” – wspominał abp senior Stanisław Nowak 3 sierpnia na antenie Katolickiego Radia Fiat, w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską zmarłego 2 sierpnia kard. Franciszka Macharskiego.

„Byłem bardzo związany z kard. Macharskim duchowo i obowiązkiem w wychowywaniu kleryków. Byliśmy razem w jednej trosce o przyszłego kapłana. Kard. Macharski był rektorem w seminarium krakowskim, ja natomiast ojcem duchownym w tymże seminarium” – mówił abp Nowak.

Arcybiskup senior podkreślił, że kard. Macharski „był bardzo zaangażowany w kult Miłosierdzia Bożego”. - Wiele się przyczynił do rozwoju tego kultu. Wspólnie byliśmy zapatrzeni w to miłosierdzie – mówił arcybiskup senior.

„Kard. Macharski bardzo kochał Mękę Pana Jezusa. Miał niezwykły dar przeżywania Eucharystii. Aż do łez przeżywał każdą Eucharystię” – kontynuował abp Nowak i dodał: „Rodzina kard. Macharskiego była bardzo patriotyczna, spowinowacona z rodziną kard. Adama Stefana Sapiehy. Kard. Macharski był bardzo skromnym człowiekiem”. 

„W mojej pamięci zmarły kardynał pozostanie jako mój wielki przyjaciel. Bardzo wiele mu zawdzięczam. Pozostanie w mojej pamięci jako mój doradca, jako człowiek wielkiej mądrości i jakiejś cudownej cnoty dyplomacji. Umiał ważyć słowa. To człowiek wielkiego daru słowa, daru właściwego zachowania się. To był człowiek Kościoła. Dla Kościoła ofiarowywał wszystko” – podsumował abp senior Stanisław Nowak.

ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 sierpnia 2016