Ks. Maciej Makuła objął Redakcję Programów Katolickich TVP SA

Ks. Maciej Makuła, 38-letni salezjanin, objął już oficjalnie kierowanie Redakcją Programów Katolickich Telewizji Polskiej. Były duszpasterz akademicki, filmowiec i opiekun wolontariatu misyjnego od wczoraj urzęduje w gmachu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

Przypomnijmy, że na tę funkcję ks. Makuła został wybrany 7 czerwca podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. 


Ks. Maciej Makuła urodził się 6 grudnia 1977 r. w Suwałkach. Po wstąpieniu do warszawskiej Inspektorii salezjanów odbył studia z teologii w seminarium salezjańskim w Łodzi i tam przyjął święcenia kapłańskie 21 maja 2005 r.

Następnie odbywał studia podyplomowe z dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim odbywając w tym czasie rożne praktyki z zakresu multimediów.

Był wychowawcą trudnej młodzieży w Różanymstoku, kapelanem hematologii w Warszawie a następnie duszpasterzem akademickim w Łodzi. Od 2010 roku działał w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, zajmując się multimediami i wolontariatem misyjnym. Aktualnie jest dyrektorem tego Ośrodka i przełożonym wspólnoty.

Biegle posługuje się językiem włoskim i angielskim, zna także na poziomie podstawowym język francuski.

Interesuje go nagrywanie, montowanie i produkcja filmów misyjnych, prowadzenie szkoleń i zajęć z zakresu dziennikarstwa i multimediów.

Do pełnienia posługi redaktora kierującego Redakcją Programów Katolickich TVP SA był rekomendowany przez wszystkich inspektorów salezjańskich w Polsce, a także przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Ks. Maciej Makuła zastąpi jezuitę ks. Rafała Sztejkę, który tę funkcję pełni od siedmiu lat. W rozmowie z KAI potwierdził on, że 14 września br. podejmie obowiązki duszpasterza akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Warto zaznaczyć, że do tej pory na czele redakcji katolickiej TVP, od chwili jej powstania po przemianach 1989 r., stali jezuici. „Teraz – dodaje ks. Sztejka - biskupi postanowili wyłonić szefa redakcji w konkursie, co jest nowością i niejako urynkowieniem tej posługi”.

Ks. Sztejka w rozmowie z KAI podkreślił, że życzy wielu sukcesów swemu następcy, gdyż obecność tematyki religijnej w telewizji publicznej ma olbrzymie znaczenie.
tk, mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 sierpnia 2016