Fatima: ukazało się krytyczne wydanie “Wspomnień Siostry Łucji”

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie opublikowało nowe wydanie “Wspomnień Siostry Łucji”. Jak poinformował ks. Carlos Cabecinhas, rektor portugalskiego sanktuarium, publikacja jest krytyczną edycją opublikowanej po raz pierwszy w 1978 r. książki, którą napisała uczestniczka objawień maryjnych z 1917 r. Krytyczne uwagi do wydanego dzieła bazują na badaniach Cristiny Sobral z Uniwersytetu Lizbońskiego.

- Taka publikacja jest pożyteczna szczególnie dla przyszłych studiów nad wydarzeniami z Fatimy, a także popularyzacji zapisków Siostry Łucji – powiedział podczas czwartkowej prezentacji dzieła ks. Cabecinhas. Rektor sanktuarium odnotował, że “Wspomnienia Siostry Łucji” były najbardziej skutecznym dziełem popularyzacji wiedzy o objawieniach w tej portugalskiej miejscowości.

Książka “Wspomnienia Siostry Łucji” została przetłumaczona na 19 języków, również na polski. W języku tym znana jest jako “Siostra Łucja mówi o Fatimie”. W słowie wstępnym do dzieła ojciec Ludwik Kondor, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Franciszka i Hiacynty Marto, pozostałej dwójki wizjonerów, napisał, że książka stanowi “zadziwiający przekaz objawień Matki Bożej w naszych czasach”. Dodał, że zapiski te “są żywym i najobszerniejszym dokumentem wydarzeń w Cova da Iria”.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy, zawsze w dniu 13., ukazywała się Maryja, za ich pośrednictwem prosząc ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując im trzy tajemnice fatimskie.

mz (KAI/RR/SF) / Fatima
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 września 2016