Rzym: rozpoczęła się Pielgrzymka Narodowa Polaków

W czwartek 20 października rozpoczęła się Msza święta w Bazylice Matki Bożej Większej, inaugurująca Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Liturgię sprawuje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, a uczestniczy w niej kilka tys. wiernych z Polski.

Wraz z metropolitą łódzkim Mszę koncelebruje kilkudziesięciu biskupów z Polski, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który we wstępie liturgicznym powitał wszystkich przybyłych pielgrzymów.

Przed południem polscy biskupi, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a także pomocniczy biskupi Adam Bałabuch i Łukasz Buzun odprawili Mszę świętą w Bazylice św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II.

W kolejnych dniach Msze święte dla wiernych z Polski zaplanowane są w pozostałych bazylikach rzymskich większych. 21 października Mszę w Bazylice św. Jana na Lateranie celebrować będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. 22 października Mszy w Bazylice św. Pawła za Murami przewodniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Z kolei 23 bm. Mszę w Bazylice św. Piotra odprawi były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski.

W sobotę 22 bm. o godz. 10.00 polscy pielgrzymi wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym, odbywającej się z racji trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia.

Pielgrzymowanie do Grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę.

mip (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2016