Watykan: ks. Fernando Ocáriz Braña prałatem Opus Dei

Papież Franciszek zatwierdził wybór 72-letniego ks. Fernando Ocáriz Braña na nowego przełożonego prałatury personalnej Opus Dei.

Ks. Fernando Ocáriz, był od 2014 roku wikariuszem pomocniczym Opus Dei, a od 1994 wikariuszem generalnym. Jest trzecim następcą św. Josemaríi na czele tej prałatury personalnej. Zastąpi zmarłego 12 grudnia ubiegłego roku bpa Javiera Echevarríę. 

Ks. Fernando Ocáriz urodził się w Paryżu, 27 października 1944, w rodzinie hiszpańskiej zbiegłej do Francji ze względu na wojnę domową w Hiszpanii. Jest najmłodszym z ośmiorga rodzeństwa. 
Uzyskał tytuł magistra fizyki na Uniwersytecie Barcelony (1966) i teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w 1969 roku, a następnie doktorat na Uniwersytecie Nawarry w 1971 roku. 

W tym samym roku został wyświęcony na kapłana. Studiując w Rzymie mieszkał razem ze św. Josemaria Escrivą, założycielem Opus Dei. W swoich pierwszych latach kapłaństwa oddawał się szczególnie duszpasterstwu dzieci i młodzieży.

Od 1986 roku był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary, od 2003 Kongregacji ds. Duchowieństwa a od 2011 Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Od 1989 roku był członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach osiemdziesiątych należał do założycieli Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie. 

Utworzone w 1928 roku Opus Dei od 1982 roku posiada wyjątkowy w Kościele status prałatury personalnej. Należy do niej obecnie około 94 tys. osób, w tym około 91 tys. świeckich i 2 tys. księży.

st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna