Jasna Góra: rozpoczęły się uroczystości MB Królowej Polski

„Korona modlitwy dla Królowej Polski” – pod takim hasłem na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś główne uroczystości 3-majowe. Tegoroczne święto Królowej Polski jest wielkim wołaniem w intencjach naszej Ojczyzny i kolejnym ważnym etapem w przeżywaniu jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Szczególna modlitwa trwa przed monstrancją fatimską, która peregrynuje po Polsce w drodze do Portugalii.

Monstrancja to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w monstrancji fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi. Monstrancja odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Na trasie peregrynacji znalazła się także Jasna Góra. „Trudno wyobrazić sobie, by dar polskiego narodu miał ominąć Częstochowę. To tak, jakby Maryja nie miała zajść do domu” – podkreśla Grzegorz Kiciński, dyrektor generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Figura Maryi z Jezusem eucharystycznym w sercu wystawiona jest w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

W związku z jubileuszem 300-lecia koronacji dziś w południe w arsenale otwarta została wystawa „Regina Mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej”. Ekspozycja ma na celu przybliżyć zwiedzającym tło i historię ukoronowania papieskimi diademami Obrazu z 8 września 1717r. W centrum wystawy „Regalia Matki Bożej Królowej Polski” znalazła się aranżacja będąca próbą rekonstrukcji wyglądu ołtarza z 1717r. Zwiedzający mogą obejrzeć oryginalną sukienkę rubinową, która pochodzi z czasów XVIII-wiecznej koronacji i jest jednym z najcenniejszych i najważniejszych elementów nowej wystawy. Ponieważ wystawa ma „opowiadać” historię wydarzenia sprzed 300. lat podzielona została na poszczególne „epizody” ukazujące kolejno: genezę królewskiego tytułu Matki Bożej, osoby inspirujące koronację i zaangażowane w jej przebieg, finał, czyli same uroczystości koronacyjne oraz echa tego wydarzenia w polskiej religijności i kulturze.

lt / Jasna Góra