Dzięgielów: za tydzień rusza luterański 68. Tydzień Ewangelizacyjny

„Nowe” – to hasło rozpoczynającego się 1 lipca br. 68. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie.

Każdego dnia ewangelizacyjne miasteczko namiotowe odwiedzać ma około 2 tys. osób, które w większości przyjeżdżają do Dzięgielowa z całego Śląska. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Choć organizuje je Kościół ewangelicko-augsburski, adresowane jest do chrześcijan różnych wyznań.

W programie tegorocznego wydarzenia ewangelizacyjnego są m.in. wykłady biblijne, seminaria, koncerty i spotkania w małych i dużych grupach. Nie zabraknie warsztatów oraz specjalnych stref zajęć dla młodzieży i dzieci. 

Jak poinformowała Bożena Giemza z CME, odbędzie się dziewięć spotkań ewangelizacyjnych o godz. 17.00, osiem koncertów o 20.30 oraz wykłady, seminaria, warsztaty i zajęcia dla dzieci. Wstęp na wszystkie spotkania i koncerty jest wolny. Wystąpią m.in. zespoły: Fruhstuck, Full Power Spirit, Exodus 15, Cześć, CME.

Głównymi mówcami będą: Piotr Lorek, dziekan i profesor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu (3–8.07, godz. 10.30) i Matthias Clausen, teolog i profesor z Marburga, członek delegacji „The Lausanne Movement” w Kuala Lumpur i Kapsztadzie (1–9.07, godz. 17.00).

„Spotkania ewangelizacyjne o godz. 17.00 są punktem kulminacyjnym każdego dnia Tygodnia Ewangelizacyjnego i gromadzą największą liczbę słuchaczy, ok. 2-3 tysiące osób. Dlatego już po raz piąty organizatorzy imprezy zdecydowali się na wideotransmisje on-line na stronie www.te.cme.org.pl. W ubiegłym roku osiągnięto prawie 9 tysięcy wyświetleń on-line w Polsce i za granicą” – przypomniała Giemza. Transmitowane będą także wykłady biblijne o godz. 10.30 i dwa nabożeństwa niedzielne o godz. 10.00.
Dzieci, w trzech grupach wiekowych mogą wziąć udział w programie przygotowanym dla nich przez wykwalifikowanych pedagogów. W niedzielę 2 lipca o 14.00 dzieci obejrzeć będą mogli spektakl Arka Noego Sceny Lalek Bajka z Czeskiego Cieszyna, a w niedzielę 9 lipca o 14.00 wysłuchają koncertu „Mali o Wielkim śpiewają”.

O godzinie 15.15 od niedzieli do niedzieli w paśmie ponad 40 seminariów wybrać będzie można m.in. tematy związane z działaniami misyjnymi w Afryce, pomocą dla uchodźców, rocznicą 500 lat Reformacji, związkami chrześcijaństwa z judaizmem, problematyką biblijną, etyczną, rodzinną, zdrowotną. Od 13.00–16.30 codziennie czynna będzie strefa gier, organizowane będą rozgrywki sportowe. 
Więcej informacji znajduje się na stronie na www.te.cme.org.pl.

Coroczne tygodniowe spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają długoletnią tradycję. Od lipca 1950 roku odbywały się przez 8 lat w Bytomiu-Miechowicach – na terenie Zakładów Matki Ewy von Tiele-Winckler. Potem zaczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego „ Eben-Ezer” w Dzięgielowie.

rk / Dzięgielów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 czerwca 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski