Włochy: w Turynie skradziono relikwie św. Jana Bosko

Arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia oczekuje natychmiastowego zwrotu relikwii św. Jana Bosko, skradzionej z kościoła w miejscowości Castelnuovo don Bosco, w miejscu jego urodzenia w 1815 roku. Nieznani sprawcy wynieśli w piątek 2 czerwca wieczorem relikwiarz, zawierający mózg słynnego opiekuna młodzieży, podczas nabożeństwa w ramach przygotowań do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, gdy kościół wypełniony był wiernymi. Kradzież stwierdzono po wyjściu ludzi.

Prowadzący dochodzenie karabinierzy i prokuratura w Asti nie wykluczają żadnej hipotezy. Kradzieży mógł się dopuścić ktoś, kto liczy na okup albo osoba niezrównoważona psychicznie, jak również antyklerykalni ekstremiści lub sataniści. W każdym razie, oświadczył arcybiskup, „mamy do czynienia z całkowitą nędzą moralną”.

Rektor kościoła, w którym przechowywana była relikwia świętego, ks. Ezio Orsini oświadczył, że „o ile można ukraść relikwię, to nie można pozbawić księdza Bosko pielgrzymów, którzy codziennie odwiedzają to miejsce”. „Liczymy na to, że święty poruszy serce osoby, która popełniła ten czyn, by go naprawiła” - ma nadzieję włoski salezjanin.

Przypomina się, że w roku 2011 skradziono relikwię księdza Jana Bosko w nadmorskiej miejscowości Alassio w Ligurii. Była to wtedy kość dłoni świętego, przechowywana w tamtejszym kościele Matki Bożej Anielskiej.

sal (KAI Rzym) / Turyn
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 czerwca 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski