Gorzów Wlkp.: trwa dogaszanie wieży gorzowskiej katedry

Trwa dogaszanie zabytkowej wieży katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Pożar wybuchł wczoraj, podczas wieczornej Mszy św.

Ogień opanowany został około północy. Obecnie strażacy dogaszają palenisko. Nie ma zagrożenia zawalenia świątyni. Władze miasta zapowiadają szybkie odbudowanie katedry.

Dzisiaj w samo południe na błoniach nad Wartą odprawiona zostanie Msza św. polowa w intencji ocalenia katedry, a także za strażaków biorących udział w ratowaniu gorzowskiej fary. Proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus prosi wszystkich mieszkańców Gorzowa o finansowe wsparcie na odbudowanie wieży. 

Bp Tadeusz Lityński zapewnił, że Najświętszy Sakrament, wyposażenie zakrystii, obrazy i figury zostały zabezpieczone, dzięki szybkiej pomocy mieszkańców Gorzowa. Hierarcha powiedział, że jest to szczególnie dramatyczne wydarzenie dla wszystkich księży ale nie mniej dla ludzi. Podziękował wszystkim, którzy rzucili się aby ratować i zabezpieczać dobytek.

Nieznana jest przyczyna pożaru, którego gaszeniem zajęło się 30 zastępów strażaków. Posiłki nadeszły z powiatu gorzowskiego a dodatkowy sprzęt z województwa zachodnio-pomorskiego. 

Były proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak, który nadzorował prowadzenie kapitalnego remontu świątyni, o pożarze dowiedział się będąc w Fatimie. W rozmowie z KAI powiedział, że otrzymał mnóstwo sms-ów i telefonów z informacjami o tragedii gorzowskiej katedry. Powiedział, że dokładnie 10 lat temu nadzorował przeprowadzanie gruntownego remontu kościoła, polegającego m.in. na odrestaurowaniu i zagospodarowaniu wieży z dzwonnicą. 

Ze względów bezpieczeństwa cała okolica wokół katedry odłączona jest od użytkowania. Zmieniona jest również organizacja ruchu komunikacji autobusowej w centrum miasta. 

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego. Z okazji jubileuszu miasta w obiegu znalazły się koperty i kartki z fotografią ołtarza katedralnego i znaczki pocztowe oraz kolekcjonerskie wydania 2-złotowych monet z wizerunkiem katedry.

Od 2007 r. turyści mogli oglądać z wysokości 40 metrów panoramę Gorzowa i poznawać historię kościoła. Na siedmiu kondygnacjach zainstalowane zostały muzealne wystawy, m.in. sztuki sakralnej i ludowej, potrydenckich szat liturgicznych i dokumentów fotograficznych. Remont wieży katedralnej przeprowadzony został dzięki funduszom unijnym i wsparciu władz miasta.

Pierwsze piętro przedstawiało salę margrabiowską. Na piętrze drugim przedstawiona była opisowo i fotograficznie historia diecezji i miasta. Wyżej – historia Kościoła i epitafia Szwedów z czasów wojny trzydziestoletniej.

Na czwartym piętrze - dzwony i dwupoziomowe mieszkanie dzwonnika. Kondygnacja piąta - najnowsza: zgromadzono na niej wykopaliska archeologiczne z Cmentarza św. Jerzego: zdjęcia, eksponaty i przedmioty, które znalezione zostały przy zwłokach podczas prowadzonych w 2007 r. prac przygotowawczych do budowy ronda.

Na szóstej kondygnacji ulokowany został mechanizm zegara z 1889 roku. Na piętrze najwyższym znajdowała się platforma widokowa.
wm, mip / Gorzów Wielkopolski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski