Kraków-Łagiewniki: Rozpoczęła się IV Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia

- Te konfesjonały są świadkami spotkań pokutującego człowieka z przebaczającym Bogiem - mówił bp Jan Zając podczas porannej Mszy Świętej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W krakowskich Łagiewnikach odbywa się IV Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Tegoroczne pielgrzymowanie łączy się z 15 rocznicą konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia.

Honorowy kustosz sanktuarium w kilku słowach przypomniał wiernym orędzie, które zostało przekazane skromnej apostołce miłosierdzia, św. Faustynie Kowalskiej. To właśnie jej Pan Jezus powierzył słowa: „Nie zazna ludzkość uspokojenia, dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego”.

Hierarcha przypomniał, że wielkim czcicielem miłosierdzia był także św. Jan Paweł II, który został nazwany „papieżem miłosierdzia”. - Jan Paweł II mówi do nas: „Tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” - przypomniał zebranym bp Zając.

Biskup podkreślił, że krakowskie sanktuarium jest szczególnym miejscem celebracji sakramentu pokuty i pojednania. - Te konfesjonały są świadkami spotkań pokutującego człowieka z przebaczającym Bogiem - mówił biskup. Dodał także, że człowiek, który się nawraca, odnajduje ukojenie i nadzieję w „ogniu Bożej miłości”.

– Czasem, gdy wołamy w udręce do Boga, a On zdaje się nie odzywać do nas ani słowem, łatwo zwątpić w Bożą miłość - mówił biskup. Zaznaczył on jednak, że w chwilach zwątpienia wierni powinni zachować się jak matka z dzisiejszej ewangelii (Mt 15, 21-28), która „odkryła sekret serca Jezusowego”. - Ona przeczuwała, że Jezus nie oprze się modlitwie. On nas nigdy nie odrzuca - podkreślił bp Zając.

Dodał także, że w krakowskim sanktuarium odprawionych zostało wiele tysięcy Mszy Świętych w najróżniejszych językach całego świata. – To tutaj, na wszystkich ołtarzach tej bazyliki, w czasie Mszy Świętej, przez ofiarę krzyża Bóg dotyka najbardziej bolesnych ran człowieka, a Chleb staje się pokarmem dla milionów pielgrzymów w drodze do Nieba - mówił bp Zając.

Na koniec biskup przypomniał moment zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II – 15 lat temu dokonało się to wydarzenie, które wywołało ogromny entuzjazm tutaj i na całym świecie - mówił hierarcha. Dodał, że pragnieniem Jana Pawła II było, „aby rozniecać iskrę Bożej łaski i przekazywać światu ogień miłosierdzia”. – Pragniemy jeszcze raz wyznać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga - zakończył biskup.

Na koniec Mszy Świętej wszyscy obecni wspólnie odnowili akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Bazylika Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach została konsekrowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 roku podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski. Wtedy też Papież zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Dziś słowa aktu zawierzenia znajdują się na jednej ze ścian bazyliki.
kana / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 sierpnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski