Lublin: Wieczór ku czci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„Kardynał Wyszyński miał heroiczne poczucie odpowiedzialności, nie tylko za swoje życie prywatne i zbawienie, ale też jako ojciec duchowy narodu polskiego” – mówił w homilii bp Józef Wróbel, który 16 sierpnia w bazylice św. Stanisława sprawował Eucharystię w intencji beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.

W słowach skierowanych do wiernych biskup Wróbel przypomniał, że wielkie dzieła w historii Izraela mogły dokonywać się dzięki jego prorokom. Polska obok proroków politycznych, miała również wielu przywódców duchowych, jak np. Prynas Tysiąclecia. Hierarcha podkreślił, że współcześnie od kandydatów na ołtarze nie można wymagać bycia ideałami, a należy skupić się głownie na ich heroizmie.

- Nie jest łatwo być kandydatem na ołtarze. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy osobę, która swej świętości nie przeżywała w celi klasztoru, czy może na plebanii parafialnej, ale w tej wielkiej funkcji, urzędzie i zadaniu jako prymas Polski – zaznaczył bp. Wróbel.

W homilii przypomniał również, że kardynał Wyszyński wyróżniał się kilkoma rodzajami heroizmu. Było to zarówno poczucie odpwiedzialności za zbawienie ludzi, głębokie zawierzenie Maryi co zawsze zaznaczał i czego chciał uczyć innych. Przejawiało się to również w bohaterstwie nauczania społecznego, z którego do dzisiaj czerpiemy i w którym mimo trudnych czasów nawoływał do zgody, wspólnoty i pokory, a nie buntu.

Po zakończeniu Mszy świętej w wirydarzu Klasztoru Ojców Dominikanów odbyła się promocja pamiętnika wystawy „Dzieci moje!” zorganizowana w 70. rocznicę ingresu do katedry lubelskiej biskupa Stefana Wyszyńskiego. Następnym punktem wieczoru był koncert Mieczysława Szcześniaka, który zaśpiewał wiersze księdza Jana Twardowskiego.

Wydarzenie zakończył Apel Jasnogórski.

Organizatorem uroczystości była Fundacja na Rzecz Rodziny „Nasza Tradycja”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
olc / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 sierpnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski