Watykan planuje nowy portal medialny

Watykan zamierza otworzyć jeszcze w tym roku nowy portal multimedialny w kilku językach. Ma on rzetelnie informować o działalności Stolicy Apostolskiej, a zarazem odpowiadać na potrzeby użytkowników w poszczególnych krajach, zapowiedział prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji prał. Dario Viganò.

Do portalu, który rozpocznie działalność jeszcze w 2017 roku, zostaną też włączone również informacje Radia Watykańskiego. W rozmowie z rozgłośnią papieską hierarcha przyznał, że w trwającej obecnie reformie mediów watykańskich zależy mu najbardziej na kulturze w mediach elektronicznych.

Dotychczas praca mediów watykańskich była rozdzielona na różnych stronach internetowych. Swoje osobne strony mają Radio Watykańskie, dziennik „L’Osservatore Romano” i watykańskie centrum telewizyjne CTV. Ponadto funkcjonuje portal informacyjny news.va, który rozpowszechnia treści innych mediów watykańskich.

Stolica Apostolska jest coraz bardziej obecna portalach społecznościowych. Za pontyfikatu Benedykta XVI (2005-2013) utworzono na Twitterze konto @Pontifex, w pontyfikacie Franciszka doszło w marcu 2016 r. konto @franciscus na Instagramie.

Ponadto na Facebooku jest większość redakcji językowych Radia Watykańskiego. Od 2017 na tej samej platformie oraz na Twitterze i Instagramie obecna też jest strona „Obolo di San Pietro” – „świętopietrza” pod adresami: „Obolo di San Pietro: @obolus_it”; „Obolo de San Pedro: @obolus_es” oraz „Peter's Pence: @obolus_en”. Na Instagramie natomiast zarejestrowany jest jako „Obolus: obolus_va”. Na specjalnym linku można przekazać ofiarę bezpośrednio z karty kredytowej.

Prał. Viganò podkreślił, że w centrum reformy medialnej Stolicy Apostolskiej stoi człowiek. „Uczenie się na nowo komunikacji” – przy całym szacunku dla nowych mediów i kultury elektronicznej – nie oznacza w pierwszym rzędzie kroku technologicznego, lecz „skrócenie dystansu”, czego przykład daje papież Franciszek, powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Viganò.
ts / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 sierpnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski