Nowy film o św. Maksymilianie Kolbem od 13 października w kinach

„Dwie korony” – fabularyzowany dokument o św. Maksymilianie Kolbem, 13 października wejdzie do polskich kin. Jak przekonują twórcy, „Dwie korony” to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci.

Reżyser filmu, Michał Kondrat zapewnia, że widzowie będą mogli poznać nie tylko niesamowite dzieła polskiego męczennika, ale także niezwykłą duchowość i charyzmę. 

"O. Maksymilian Kolbe był osobą małomówną, ale zachwycał swoją postawą. Film pokazuje jego działalność w innych krajach oraz fenomen jego umysłu. Będąc młodym chłopcem opracował bardzo nowoczesne urządzenie, dużo doskonalsze niż ówczesny telegraf. Mało kto wie, że o Maksymilian Kolbe zaprojektował także pojazd do przemieszczania się między planetami” – podkreśla Kondrat.

Pierwszy biletowany pokaz tego filmu na świecie odbył się 12 września na nowojorskim Manhattanie. „Bardzo się cieszę, że ten film wszedł do dystrybucji. Jestem poruszony przedstawieniem w dosyć niekonwencjonalny sposób sylwetki o. Maksymiliana. Takie filmy pokazują Polskę jako kraj kulturotwórczy” – powiedział po pokazie Maciej Golubiewski, Konsul RP w Nowym Jorku.

Uroczysta premiera „Dwóch koron” odbędzie się w Watykanie 26 września. A 13 października film wejdzie do polskich kin.

W rolę o. Maksymiliana Kolbego wcielił się Adam Woronowicz. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Cezary Pazura, Artur Barciś, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski. Muzykę do filmu skomponował Robert Janson.

Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. Do udziału w nich zaproszeni zostali duchowni i świeccy, znawcy życia o. Maksymiliana. Jeden z nich, współwięzień z obozu w Auschwitz, Kazimierz Piechowski, wspomina, iż słowa, które wówczas usłyszał od św. Maksymiliana Kolbego, przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie.

Katolicka Agencja Informacyjna sprawuje patronat medialny nad filmem „Dwie korony”.

pra / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 września 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski