Papież wskazał Polakom św. Stanisława Kostkę jako wzór podążania za głosem powołania

Na św. Stanisława Kostkę jako wzór konsekwentnego podążania za głosem powołania otrzymanego od Boga wskazał Franciszek pielgrzymom polskim podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W poniedziałek obchodziliście w Polsce wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. On, pragnąc wyższego celu życia, ściśle zjednoczony z Bogiem, wbrew woli rodziców, wstąpił do zakonu Jezuitów. Ustawiczna modlitwa, częsta spowiedź, codzienna Msza św., praca nad sobą ukształtowały jego świętość już w młodzieńczym wieku. Niech jego przykład przypomina rodzicom i młodzieży, że perspektywa zdobycia pozycji społecznej nie może zagłuszać życiowego powołania otrzymanego od Boga. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej: 

Drodzy bracia i siostry: wychowywać do nadziei, ten temat kieruję dzisiaj bezpośrednio do każdego z was, zwracając się przez „ty”, jak w rozmowie z młodym człowiekiem lub inną osobą gotową, by czegoś się nauczyć. Tam gdzie Bóg cię postawił, żyj nadzieją! Nie poddawaj się; zaufaj Bogu Stwórcy, który prowadzi wszystko ku dobremu. Wiedz, że świat idzie naprzód dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy wierzyli, budowali mosty, marzyli, nawet wtedy, gdy słyszeli wokół siebie słowa szyderstwa. Gdziekolwiek byś był buduj pokój pośród ludzi. Jeśli jesteś na ziemi, czujesz się pusty i przybity, wstań. Szukaj dobra, zachowaj cierpliwość. Kochaj ludzi, bo każdy ma własną historię do opowiedzenia. Wiedz, że rodząca się miłość jest energią przemiany. Bądź odpowiedzialny za świat i za życie każdego człowieka. Proś Boga o dar odwagi. Jeśli ogarnie cię strach, albo pomyślisz, że zło jest zbyt wielkie, pamiętaj, że Jezus żyje w tobie. On dla nas pokonał lęk. Z tobą, poprzez ciebie, chce pokonać: grzech, nienawiść, występek, przemoc. Miej odwagę poszukiwania prawdy. Wszystko oddawaj Bogu na modlitwie, pielęgnuj ideały. Wiedz, że Bóg jest twoim przyjacielem. Nigdy nie rozpaczaj. Kochaj, wierz, trwaj w nadziei. Żyj Bożą łaską!


Wśród pielgrzymów polskich byli dziś wierni z parafii św. Antoniego Padewskiego z Kielc; z parafii Bożego Miłosierdzia z Tarnobrzegu; Uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach; Uczniowie rodzice i opiekunowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie oraz Wolontariat Akcji Katolickiej przy Zespole Szkół Samochodowo - Budowlanych w Częstochowie; Grupa międzyparafialna z Biura CARITAS Włocławek; Grupa pracowników PKP Cargo w Warszawie; Grupa turystyczna ALMATUR z Częstochowy; Grupa turystyczna BP Mediterraneum z Poznania; pracownicy Służby Zdrowia z Łukowa; Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów – Mława i Płońsk.

st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 września 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski