"Przesłanie z Gietrzwałdu" - wkrótce premiera książki bł. o. Honorata Koźmińskiego

Wydawnictwo Fronda zaprasza na premierę książki bł. o. Honorata Koźmińskiego pt. "Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą" połączoną z otwarciem wystawy o błogosławionym kapucynie, pedagogu i założycielu wielu zgromadzeń zakonnych. Spotkanie odbędzie się 2 października w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Książka bł. o. Honorata Koźmińskiego pt. "Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą" czekała na wydanie ponad 100 lat. Jest to nigdy wcześniej niepublikowany tekst błogosławionego, duchowy komentarz do jednego z siedmiu najważniejszych, uznanych przez Kościół objawień maryjnych. Ojciec Honorat – mimo permanentnej inwigilacji i internowania w klasztorze – zamierzał szeroko rozpowszechnić wśród rodaków gietrzwałdzkie orędzie Matki Bożej. Błogosławiony uznał objawienia za szczególny znak Boży dla całego narodu polskiego i wyznaczenie misji dziejowej dla Polaków.

Pracując w warszawskim klasztorze przez 12 lat, o. Koźmiński zapisał się w jego historii jako wspaniały kaznodzieja, pedagog, reorganizator Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego i krzewiciel róż różańcowych oraz kierownik duchowy.

W odpowiedzi na zakaz przyjmowania kandydatów do zakonów, sam zamknięty i inwigilowany w klasztorze w Zakroczymiu, założył ponad 20 ukrytych zgromadzeń zakonnych, bezhabitowych, których zadaniem było apostolstwo w różnych środowiskach społecznych w celu przeciwstawieniu się demoralizacji, rusyfikacji i walce z Kościołem katolickim. Więzień Cytadeli jako student, w czasie powstania styczniowego, razem z innymi kapucynami, posługiwał tam, przygotowując na śmierć skazańców i towarzysząc im w ostatniej drodze. Był wiernym orędownikiem i sługą Najświętszej Maryi Panny.

Prezentacji towarzyszyć też będzie dyskusja o bł. Honoracie Koźmińskim, w której wezmą udział: prof. Wiesław Wysocki - historyk, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku UKSW; o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap – autor artykułu nt. rękopisu o. Honorata o objawieniach w Gietrzwałdzie, zamieszczonego w "Studiach Warmińskich" z 1977 r. oraz br. Grzegorz Filipiuk OFM Cap - koordynator obchodów roku błogosławionego o. Koźmińskiego.

Rozmówcy spróbują m.in. odpowiedzieć na pytanie, dlaczego po 100 latach od odzyskania niepodległości wciąż tak mało wiemy o bł. Honoracie Koźmińskim: niesamowitym człowieku, pedagogu, patriocie, kapłanie, zakonniku, którego słowa, napisane w ubiegłym wieku, są i dziś niezwykle aktualne.

Spotkanie poprowadzi red. Marek Zając. Początek 2 października o godz. 18.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1.

Wydawnictwo Fronda, lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski