Toruń: Światło prawdy – koncert ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- Ksiądz Popiełuszko nie bał się być świadkiem prawdy – mówił bp Andrzej Suski podczas koncertu ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 24 września w kościele Mariackim w Toruniu. Koncert odbył się z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego kapelana solidarności.

Koncert odbył się pod mecenatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, który w zaproszeniu na wydarzenie podkreślił, że z ludzkiego punktu widzenia ks. Jerzy poniósł klęskę, przegrał. Jednak historia pokazuj, że to on jest zwycięzcą, prawdziwym bohaterem. 

– Był bohaterem ducha. Był herosem czegoś, czego nie można dotknąć, zobaczyć, ale co, jak uczy przykład księdza Jerzego, w niewytłumaczalny sposób potrafi decydować o losach nie tylko pojedynczych ludzi, ale całych narodów – pisał marszałek Całbecki.

Podczas koncertu zgromadzeni licznie mieszkańcy Torunia wysłuchali suity wokalno-instrumentalnej napisanej przez Michała Lorenza pt. Światło prawdy. 

Jedną z inspiracji kompozytora były słowa bł. ks. Jerzego: „Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie, to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna.”

Utwór został skomponowany w 2014 roku w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, specjalnie na zamówienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, aby upamiętnić zarówno bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, jak i jego matkę, śp. Mariannę Popiełuszko, honorową obywatelkę województwa kujawsko-pomorskiego.

Premierowe wykonanie tego utworu miało miejsce dnia 17 października 2014 roku w katedrze włocławskiej i było zarejestrowane przez Telewizję Polską, a potem wyemitowane na antenie Programu 1.

Wykonawcami koncertu byli: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Zespół Des Orient, Grupa Wokalna, Joanna Dubiela (sopran), Adam Strug (śpiew), Dariusz Bereski (recitativa). Dyrygował Tadeusz Karolak. Każda część koncertu była poprzedzona fragmentem Psalmu. Podczas koncertu wykorzystano także utwór św. Jana Pawła II pt. „Uwielbiam cię siano wonne.”

Michał Lorenc to jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich kompozytorów, autor muzyki do stu kilkudziesięciu filmów, wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. Jego ostatnie, monumentalne dzieło symfoniczne to "Przymierze", które zostało nagrane prze London Symphony Orchestra w Londynie.

xpb / Toruń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 września 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski