21 października - Bóg, który jest całkowicie Inny

Z kim więc porównacie Boga i jakie podobieństwo mu przeciwstawicie? (...) Czy nie wiecie? Czy nie słyszeliście (…). Siedzi nad okręgiem ziemi - Księga Izajasza 40,18,21-22 

Przeczytaj: Księga Izajasza 40,12-31

 Bóg nie jest taki jak my. On jest Kimś odmiennym. W pewnym sensie ludzie wykazują dość duże podobieństwo do siebie nawzajem. Ono powoduje, że jesteśmy w stanie wzajemnie się poznać i zrozumieć. Znajduję się teraz w miejscu, w którym albo i ty teraz się znajdujesz, albo kiedyś w nim byłeś, albo kiedyś się znajdziesz. Nasze życie jest ze sobą przeplecione na różne sposoby. Kiedy jednak zbliżamy się do Boga, napotykamy Tego, którego rzeczywiście możemy nazwać Innym. On całkowicie się od nas różni. Nie został stworzony, istnieje poza naszą rzeczywistością. Jest Tym, którego nie sposób ograniczyć do naszego życia czy naszego wszechświata. On jest poza nami wszystkimi.
 Pod tym względem Bóg jest Tym, przed którym każdy z nas ostatecznie stanie. Mogę się przed tobą chować i możemy tak żyć, że nigdy na siebie nie wpadniemy. Ale nie ma sposobu, żeby uniknąć i wykluczyć z naszego życia Boga, który jest całkowicie Inny. On jest pierwszy, jest też ostatni, jest początkiem i końcem. On jest ostatecznym autorytetem w naszym życiu, niezależnie od tego, czy Go uznajesz, czy nie i to do Niego będzie należeć ostatnie słowo. Bóg jest Tym, przed którym kiedyś będziesz musiał stanąć. Nie uciekajmy przed Nim jak Jonasz, ale pozwólmy, by nasze życie było całkowicie oddane relacji z transcendentnym Bogiem. (za: Każdy dzień)