Lublin: Dawne pieśni w średniowiecznej kaplicy zamkowej

W zabytkowej Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu Izabeli Konar. Artystka wykonała średniowieczne utwory religijne oraz własne kompozycje, nawiązujące do dawnej epoki. Recital był finałem obchodów 600-lecia zakończenia prac nad freskami ufundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę.

W rozmowie z KAI wokalistka przyznała, że wykonanie koncertu w gotyckiej kaplicy królewskiej było dla niej ogromnym zaszczytem. – Wspaniała akustyka, piękny modlitewny klimat. Tylko taka muzyka - harmonijna, ascetyczna pasuje do tych murów – powiedziała Konar.

Artystka wyznała, że tworzenie kompozycji nawiązujących do dawnych metod i ideałów średniowiecza wypływa z potrzeby jej serca. – Wyobrażam sobie, jak poszczególne słowa wyśpiewaliby muzycy z tamtej epoki. Nie ukrywam, że moją inspiracją jest Bóg i wiara. Cieszę się, że są ludzie, którzy chcą słuchać tego, co gra mi w duszy – dodała autorka i kompozytorka.

Słuchacze usłyszeli takie utwory jak Bogurodzica, Jezusie-Synu Dawida, Kwiatek czysty czy Ayez pitie d'elles - kompozycję, która powstała przy współpracy z francuskim kompozytorem Jeanem Michelem Roussiere.

Koncert Izabeli Konar był finałem obchodów rocznicy 600-lecia zakończenia malowania fresków w Kaplicy Trójcy Świętej, znajdującej się na Zamku. – Przez cały rok staraliśmy się szczególnie podkreślić znaczenie lubelskiej kaplicy. Miesiąc temu odbyła się konferencja naukowa poświęcona jej architekturze, malowidłom, konserwacji i politycznym okolicznościom inicjatywy fundatorskiej Władysława Jagiełły. Dzisiejsze spotkanie jest zwieńczeniem całego roku pracy – tłumaczyła Dorota Wawryniuk, kierownik działu marketingu i relacji zewnętrznych Muzeum Lubelskiego.

- Innym ważnym dla nas momentem była zeszłoroczna wizyta polskich biskupów przebywających w Lublinie na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu, którzy zwiedzili kaplicę i modlili się w niej. Staramy się, by ta mała świątynia spełniała swoje funkcje religijne, dlatego od czasu do czasu organizowane są w niej Msze czy modlitwy ekumeniczne – dodała Wawryniuk.

Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest miejscem spotkania i współistnienia kultury Wschodu i Zachodu.

Najwcześniejsze wzmianki o kaplicy pochodzą z 1326 r. W wieku XV, z fundacji króla Władysława Jagiełły malarze ruscy na czele z mistrzem Andrzejem pokryli wnętrze świątyni freskami w technice i stylu wschodnim. Zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac tj. 10 sierpnia 1418 r. i wymienia imię głównego mistrza.

W XIX w. kaplica zamkowa stała się kaplicą więzienną, a bezcenne malowidła zostały zatynkowane. W 1899 odkrycia fresków dokonał malarz lubelski Józef Smoliński (odsłaniając przedstawienie fundacyjne). To wydarzenie rozpoczęło wieloletnią konserwację obiektu, która z przerwami trwała do 1997. Biorąc pod uwagę stopień trudności i skalę problemów było to znaczące osiągnięcie konserwatorskie na skalę światową.

dab / Lublin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 listopada 2018
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski