Poznań: gra patriotyczna dla młodych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Ponad sto osób z całej Wielkopolski weźmie udział w XIII Grze Patriotycznej, organizowanej 9 i 10 listopada przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W tym roku uczestnicy gry miejskiej będą rozwiązywać zagadki związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

„W tym roku gra ma szczególny wydźwięk z uwagi na ważne rocznice, które obchodzimy. Uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, poszerzając swoją wiedzę i zgłębiając temat: „Od powstania wielkopolskiego do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było” – mówi KAI Tomasz Kasprzak.

Prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaznacza, że zadania i łamigłówki będą związane z postaciami ważnymi dla Powstania Wielkopolskiego. „Nie zabraknie pytań o Ignacego Jana Paderewskiego czy Franciszka Ratajczaka, a także zwiedzania miejsc związanych z powstaniem” – tłumaczy Kasprzak.

„Udział w grze daje przede wszystkim możliwość pogłębienia swojej wiedzy historycznej i poznania naszego miasta pod kątem historii. To także świetna zabawa dla całego zespołu” – podkreśla Bartosz Heimrath z komitetu organizacyjnego, który na co dzień działa w Oddziale KSM na poznańskiej Ławicy.

Do udziału w piątkowej grze, 9 listopada, KSM zaprosiło uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjum i liceum z Poznania, którzy zostali podzieleni na cztery grupy.

W sobotnich rozgrywkach wezmą udział członkowie grup duszpasterskich m.in. z Poznania, Rawicza, Kaźmierza i Gostynia. Zostali podzieleni na dziewięć grup.

Oba wydarzenia rozpoczną się o godz. 10 na placu Wolności i potrwają do godz. 14.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. 

KSM Archidiecezji Poznańskiej organizuje grę patriotyczną dla młodych zawsze przed 11 listopada. Jej celem jest jak najszybsze odnalezienie ukrytych wiadomości i rozwiązanie zagadek, co umożliwia lepsze poznanie historii stolicy Wielkopolski w atrakcyjny sposób. Miejsca i zadania związane są z konkretnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. W tym roku odbędzie się jej 13. edycja. Do współpracy KSM AP zaprosiło IPN oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. 

To nie jedyna akcja, jaką Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej przygotowało w związku z obchodami Święta Niepodległości. Młodzież z Oddziału KSM w Opalenicy 9 listopada zorganizuje wieczornicę patriotyczną. – Będzie to okazja do zgłębienia historii naszego kraju i śpiewu pieśni patriotycznych – zapewnia Marcelina Prałat, prezes oddziału. 

Koło KSM przy Politechnice Poznańskiej zaprasza 11 listopada o godz. 20 na Mszę św. za Ojczyznę, która odbędzie się w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. 

Młodzi chcą się też włączyć w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego odbędzie się w niedzielne południe, 11 listopada, przed wejściem do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

msz / Poznań

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 8 listopada 2018
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski