14 grudnia - Sól ziemi

Dobra jest sól; lecz jeśli sól smak utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą. - Ewangelia Marka 9,50 - Przeczytaj: Ewangelia wg św. Mateusza 5,13

 Istnieją czynności, których nie znosimy, a które są konieczne. Podam przykład z moich lat młodzieńczych. Było to w czasach Wielkiego Kryzysu, kiedy nie znano jeszcze lodówek. Żeby móc przechowywać mięso, trzeba je było mocno posolić. Każdej jesieni nadchodził dzień, kiedy wróciwszy po południu ze szkoły, znajdowałem na tylnym ganku zaszlachtowaną świnię. Wiedziałem, że tego popołudnia nie będzie mowy o grze w piłkę. Moim zadaniem było nacieranie solą mięsa krojonego przez matkę. Jedynym jasnym promykiem rozjaśniającym to niewdzięczne zadanie był zapach smażonego na śniadanie boczku lub smak szynki podawanej podczas wizyty gości.

 Któregoś dnia mieliśmy na kolacji ważnych gości, więc matka zabrała mnie do wędzarni i wskazała największą szynkę zwisającą z belki pod sufitem. Ściągnąłem ją na dół, otworzyłem worek i położyłem przed nią piękną szynkę, żeby ją mogła pokroić.
Ogromny rzeźnickim nożem odkroiła najlepszy kawałek szynki, a ja w napięciu czekałem na pojawienie się mięsa. Wtedy nastąpiły dwie rzeczy jednocześnie. Najpierw matka zmarszczyła brwi, a jednocześnie poczułem najwstrętniejszy smród, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. Szynka była pełna robaków. Matka popatrzyła na mnie z zaskoczeniem i powiedziała: „Za mało soli, synu”.

 Za każdym razem kiedy słyszę słowa Jezusa: Wy jesteście solą dla ziemi (Ewangelia wg św. Mateusza 5,13), przypominam sobie tamtą szynkę. Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo przepełnia korupcja. Problem nie polega na tym, że zło jest potężne; w gruncie rzeczy zło działa tylko pod nieobecność tego, co święte. Tam, gdzie panuje Święty Bóg, zło nie ma prawa istnieć, podobnie jak robaki nie przetrwają tam, gdzie jest sól. Oto powód, dla którego musimy być wypełnieni Duchem Świętym. Wtedy zostaniemy uwolnieni od zepsucia, jakie nas zewsząd otacza. A co ważniejsze, Duch w nas może zahamować panoszące się dokoła zło.
(za: Każdy dzień)